PAŻP dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej od początków swego istnienia uczestniczy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku PAŻP nie tylko zatroszczyła się o bezpieczeństwo i sprawny przelot „Orkiestrolotu”. W budynku Agencji również kwestowali woluntariusze WOŚP, a symbol pracy kontrolerów ruchu lotniczego - komplet „pasków postępu lotu” - został przekazany Jurkowi Owsiakowi w celu wystawienia ich na aukcji.

Ze względów bezpieczeństwa w żegludze powietrznej wszystkie systemy, zarówno wspomagające prace służb operacyjnych jak i systemy przetwarzania i przesyłania danych w ośrodkach kontroli ruchu lotniczego, są co najmniej zdublowane.

Historyczny system, ograny w wielu filmach fabularnych – system pasków postępu lotu - jest używany równolegle z nowoczesnym systemem elektronicznym.

Każdy z samolotów wchodzący w obszar odpowiedzialności danego ośrodka kontroli ruchu lotniczego otrzymuje papierowy pasek z informacjami m.in. o typie, miejscu swojego startu i lotnisku docelowym, a także trasie i poziomie lotu.

Paski wsunięte w plastikowe oprawki umieszczane są na specjalnych, pochyłych tablicach według czasu i miejsca przejęcia kontroli. W wielu produkcjach kinematografii, gdzie „grają” samoloty i wieża kontroli lotów, są one częstymi rekwizytami.

Ten jakże fotogeniczny kawałek papieru już niejednokrotnie dowiódł swej przydatności, nawet w najbardziej zawansowanych technologicznie agencjach żeglugi powietrznej. Warto go zatem mieć na własność.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus