Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ostatni miesiąc na złożenie oświadczeń NSTS

Operatorzy systemów BSP wykonujący lub chcący wykonywać operacje na podstawie krajowych scenariuszy standardowych NSTS mają ostatni miesiąc na złożenie oświadczenia do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Po 31.12.2023 r. nie będzie już takiej możliwości. Czemu warto to zrobić i co daje operatorowi takie oświadczenie – w kilku punktach wyjaśnił Michał Zawadzak redagujący "Świat Dronów" w poniższym artykule.

Mija trzeci rok odkąd obowiązuje europejskie prawo dla dronów, a wciąż spotykam się z bardzo podstawowymi pytaniami i brakiem zrozumienia terminów „operator SBSP” oraz „pilot BSP” wśród osób latających dronami. Wielu pilotów uznaje podświetlone na zielono „kafelki” NSTS na własnym profilu pilota (na stronie drony.ulc.gov.pl) jako jedyny wymóg konieczny do wykonywania legalnych operacji dronami. Tymczasem są to „jedynie” uprawnienia do pilotowania BSP, a pilot BSP jest zarazem operatorem – osobą fizyczną i w większości przypadków (tzn. wtedy gdy wykonuje loty stricte dla siebie lub świadczący usługi w ramach swojej działalności gospodarczej) powinien jeszcze zadeklarować chęć latania z wykorzystaniem tych uprawnień jako operator i na podstawie krajowych scenariuszy standardowych NSTS.

Tę chęć wyraża się właśnie poprzez złożenie oświadczenia do wybranego scenariusza standardowego – aktualnie jedynie krajowego NSTS, choć od 1.01.2024 r. będzie można złożyć oświadczenie również do europejskiego STS.

Cały artykuł czytaj na stronie swiatdronów.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony