Oficjalna premiera książki – „Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii”!

ks.jpg

Dnia 25 sierpnia 2012 (sobota) odbędzie się prezentacja książki autorstwa Anny i Tadeusza Krzystków. Spotkanie będzie miało miejsce w budynku muzeum przy Szkole Orląt w Dęblinie (ul. Dywizjonu 303 nr 12).

Spotkanie odbędzie się o godzinie 12.00.

Organizatorem spotkania jest wydawca książki – Wydawnictwo Stratus.

Od autorów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii - Anny i Tadeusza Krzystków:

W 1998 r. na zebraniu Komisji Historycznej Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, które odbywało się pod przewodnictwem gen. dypl. pil. Tadeusza Andersza, na propozycję płk. pil. Stanisława Wandzilaka postanowiono przygotować pełny wykaz personelu Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Płk Wandzilak uzyskał wcześniej zapewnienie brytyjskiego Ministry of Defence Record Office (RAF) w Hayes na udostępnienie Stowarzyszeniu czterech ksiąg spisu imiennego polskiego personelu wszystkich stopni zapisanych w kolejności numerów ewidencyjnych RAF. W wyniku dalszej dyskusji propozycję płk. Wandzilaka przyjęto, a na osobę, która miała się podjąć przepisania na komputerze ponad 17.000 nazwisk wybrano Annę Krzystek. Udostępnione przez Brytyjczyków księgi były sporządzone odręcznie, różnym charakterem pisma, często trudnym do odczytania.

Praca Ani trwała prawie cztery lata. Dopiero w 2002 r., po wielu próbach uporządkowania alfabetycznego i skreślenia powtarzających się nazwisk z tymi samymi datami urodzenia, zapisanymi jednak pod różnymi numerami ewidencyjnymi, można było ustalić możliwie dokładną liczbę polskich lotników służących podczas wojny w Wielkiej Brytanii. Liczba ta została zmniejszona z początkowych 17.600 do 16.868. Dzięki pomocy dyrektor polskiej sekcji MoD w Hayes, pani J. Hawran i zaangażowaniu podległego jej polskiego personelu Ania mogła wprowadzić do maszynopisu brakujące dane: stopień polski i angielski oraz specjalność poszczególnych lotników. Końcową pracę, za wiedzą Komisji Historycznej Stowarzyszenia, wydrukowałem w formie wykazu imiennego personelu Polskich Sił Powietrznych. W 2003 r. kilka egzemplarzy przywiozłem ze sobą do Warszawy na Światowy Zjazd Lotników Polskich, gdzie wykaz wzbudził wielkie zainteresowanie wśród uczestników Zjazdu. Wobec tego postanowiłem rozszerzyć jego dotychczasową wersję poprzez dodanie przy każdym nazwisku informacji o miejscu lub kraju osiedlenia się danego lotnika po 1947 r. oraz informacji o dacie zgonu i miejscu pochówku, jeżeli te były znane. Przy uzupełnianiu wykazu pomocną była kartoteka lotników polskich zachowana w biurze Stowarzyszenia w Londynie, oraz wgląd do innych, już wcześniej publikowanych źródeł.

Będąc już na emeryturze, w zacisznym miejscu Penrhos w Północnej Walii, z pasją poświęciłem cały swój wolny czas, nieraz do późnych godzin nocnych, szperając w książkach. Okazało się, że wiele grobów lotników polskich znajduje się na pobliskim cmentarzu w Pwllheli. Dla informacji podaję, że w roku 1949 r. na lotnisku RAF Penrhos powstał Polski Ośrodek Mieszkaniowy, który jest jedynym w Wielkiej Brytanii prosperującym do dzisiaj. Tutaj żyjąc w spokoju zakończyłem moją pracę ”Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii w latach 1940-1947”. Udało mi się ją zakończyć przed Jubileuszowym Światowym Zjazdem Lotników Polskich w Warszawie, który miał miejsce w 2007 r.

W 2008 r. oddałem do rąk czytelników drugie, rozszerzone wydanie opracowania. Od poprzedniego różniło się ono tym, że posiadało dokładniej opisane loty bojowe pilotów i załóg bombowych, którzy zginęli w walce lub dostali się do niewoli albo, o ile wyszli cało, wrócili do swojej jednostki. Wydanie to było uzupełnione dokładniejszym opisem przebiegu służby w lotnictwie w latach 30-tych oraz już po przybyciu ich do Wielkiej Brytanii. Obecna wersja z 2012 r. po zmianach i wprowadzeniu dodatkowych danych osobowych zawiera w sumie 16.973 nazwisk lotników Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii oraz 1.313 nazwisk Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet. Razem: 18.286 nazwisk.

Chciałbym, żeby wykaz imienny personelu Polskich Sił Powietrznych walczącego na Zachodzie podczas II wojny światowej był pomocą dla wielu historyków, a szczególnie rodzin w Polsce szukających informacji o losach swoich bliskich. Wczytując się w loty bojowe pilotów myśliwskich oraz załóg bombowych budzi się w nas żal, że tak wielu z nich zginęło w wieku 20 – 26 lat. Mając dziś 93 lata, teraz widzę, jak wielką szkodą było dla nich to, że nie mogli dożyć lat późniejszych, z wieloma zmianami, w których teraz żyjemy.

Wierząc, że myśl przewodnią śp. płk. pil. Stanisława Wandzilaka , który uważał, że wysiłek tysięcy Lotników Polskich walczących w szeregach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii winien być utrwalony, spełniliśmy .

Tadeusz i Anna Krzystek
 

Źródło: Wydawnictwo Stratus
comments powered by Disqus