Przejdź do treści
Mieczysław Wojtkowiak (fot. Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej)

Odszedł prof. dr hab. med. Mieczysław Wojtkowiak

W dniu 25 stycznia 2024 r., przeżywszy 95 lat, zmarł prof. dr. hab. med. Mieczysław Wojtkowiak – profesor nauk medycznych, związany od wielu lat z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej w Warszawie; recenzent naukowy, pilot samolotowy, szybowcowy, skoczek spadochronowy. Mieczysław Wojtkowiak przeszedł szkolenia na samolotach JAK-18, JAK-12, JAK-11 i TS-8.

Prof. dr hab. med. Mieczysław Wojtkowiak był uznanym specjalistą w zakresie oddziaływania przyspieszeń na organizm pilota i autorem nowatorskich badań w skali Polski. Z WIML związany był od  1957 roku, gdzie pracował kolejno na stanowiskach: pracownika naukowego, adiunkta, kierownika Pracowni Patofizjologii Przyspieszeń oraz konsultanta naukowego. Jego prace przyczyniły się do poprawienia bezpieczeństwa lotów, wprowadzenia nowych form treningu pilotów i zmian w projektowaniu np. katapult.

Szczególnie dużo czasu profesor Wojtkowiak poświęcił badaniom personelu latającego w wirówce przeciążeniowej. W czasie swojej kariery przeprowadził parę tysięcy badań lotników, w tym polskich kandydatów na kosmonautów. Wyniki te przyczyniły się do opracowania programów działania przyspieszeń czy stworzeniu skali ocen wykorzystywanych podczas badań personelu latającego.

W jego dorobku jest ponad 100 oryginalnych prac naukowych. Jest współautorem 2 podręczników z zakresu medycyny lotniczej "Wybrane problemy bezpieczeństwa załogi statku powietrznego w sytuacjach awaryjnych" oraz "Medycyna Lotnicza i Kosmiczna", a także laureatem konkursów naukowych oraz nagród Ministra Obrony Narodowej III°, II°, i I°.

Profesor Wojtkowiak związany był z WIML przez wiele lat.  Praca w Instytucie dawała mu wiele satysfakcji, jak sam mówił: "...Od 1957 roku jestem związany z WIML, który pozwolił mi spełnić moje marzenia. W Instytucie przeżyłem niezwykłe chwile. Brałem udział w pracach nad budową jednej z najnowocześniejszych wirówek, przygotowaniach do lotu pierwszego polskiego astronauty, badaniach nad bezpieczeństwem polskich lotników, jakże zasłużonych dla ojczyzny..."

Mieczysław Wojtkowiak - nekrolog
FacebookTwitterWykop

Nasze strony