Przejdź do treści
Źródło artykułu

Odsłaniamy program pokazów lotniczych w Pobiedniku! Zapraszamy już w najbliższą niedzielę do Aeroklubu Krakowskiego

Aeroklub Krakowski zaprasza na Lotniczy Dzień Otwarty z okazji 95-lecia Klubu, który odbędzie się w niedzielę, 3 września 2023 roku w Pobiedniku Wielkim.

Podczas pokazów z okazji Lotniczego Dnia Otwartego Aeroklubu Krakowskiego będzie można zobaczyć samolot An-2 "Wiedeńczyk", który na co dzień stacjonuje na aeroklubowym lotnisku. Imprezę odwiedzą również skoczkowie z 1 Szkoły Bojowego spadochroniarstwa 1sbs.pl utworzonej została przez pasjonatów klasycznego spadochroniarstwa, którzy chcieli powrócić do skoków i szkoleń na okrągłych spadochronach.

Kolejnym samolotem, który wystąpi podczas Lotniczego Dnia Otwartego jest Boeing Stearman. Za jego sterami zasiądzie Marek Fortysek. Kolejnymi gośćmi pokazów są dwa samoloty typu Piper Cub L4H, jeden SP-SMLP będący własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w malowaniu setnego dywizjonu latających wielbłądów Armii Izraelskiej z czasów konfliktu Synajskiego z roku 1943. Drugi będący własnością prywatną Antoniego Nowaka z Żywca w malowaniu 5 Armii Amerykańskiej we Włoszech podczas drugiej wojny światowej z roku 1944. Oba samoloty brały czynny udział w walkach podczas II wojny światowej.

Podczas imprezy wystąpi również Mariusz Szarawara, który jest nie tylko ogromnym pasjonatem latania, ale i odnoszącym sukcesy biznesmenem. Szef szkoły lotniczej Extreme Fly Aerobatic Academy. Założyciel grupy akrobacyjnej Avalanche. Właściciel samolotów m. in. Zlin 526F, Extra 300L, Wilga PZL. 104, Pipistrel. Od 2020 roku członek Kadry Narodowej w akrobacji samolotowej. Zdobywca trzeciego miejsca w Mistrzostwach Polski w 2022 roku, brązowy medalista Mistrzostw Polski w 2023 roku w akrobacji samolotowej w klasie Intermediate.

Na niebie nad Pobiednikiem Wielkim pojawi się po kilkuletniej przerwie Flying Dragons Team – polska grupa pokazowa składająca się z 6 pilotów latających na skrzydłach Dudek Paragliders Snake 1.2. Możecie ich spotkać na największych pokazach lotniczych w Polsce oraz poza granicami naszego kraju – latali między innymi w Arabii Saudyjskiej, Szwecji, Słowacji czy Portugalii.

Krakow Balloon Team pojawi się na niebie nad Pobiednikiem Wielkim. Krakow Ballon Team bezpiecznie starują z każdego miejsca, nawet Rynek Krakowski, Warszawskie przedmieścia czy też podworce zamku w Niepołomicach były świadkami startów balonów, bo tylko balony są w stanie wystartować z tak ekstremalnych, a zarazem pięknych miejsc.

Gwiazdą wieczoru, która wystąpi podczas pokazów w trakcie Lotniczego Dnia Otwartego Aeroklubu Krakowskiego będzie Marek Choim z Extrą 330SC. Marek jest jednym z nielicznych na świecie, którzy puszczają kolorowe dymy i pirotechnikę na najlepszym na świecie samolocie akrobacyjnym Extra 330SC. Jego przygoda z pokazami lotniczymi rozpoczęła się w 2013 roku w Warszawie. Zwykle wykonuję trzy różne typy pokazów: nielimitowany pokaz akrobacji freestyle, pokaz dzienny z kolorowym dymem na końcach skrzydeł i pokaz wieczorno-zmierzchowy z elementami pirotechnicznymi.

W programie wydarzenia wiele atrakcji dla odwiedzających już od godziny 11:00 m.in. loty widokowe, skoki ze spadochronem, statyczna wystawa samolotów i szybowców, strefy partnerskie, konkursy z nagrodami dla najmłodszych i wiele innych atrakcji.

Harmonogram wydarzenia:

  • 09:00 - 17:00 - loty widokowe szybowcem za wyciągarką,
  • 11:00 - 17:00 - statyczna wystawa samolotów i szybowców, strefy partnerskie, konkursy z nagrodami dla najmłodszych,
  • 13:00 - 13:30 - pokaz modelu w locie Roberta Tomzika, laureata 2 miejsce w Karlskoga World Cup 2022 - Międzynarodowych Zawodach Modeli Akrobacyjnych na Uwięzi zaliczanych do rankingu Pucharu Świata w kategorii F2B,
  • 18:00 - 19:00 - pokazy lotnicze.  

Program pokazów: 

  • 18:00-18:10 - zrzut skoczków spadochronowych z AN-2. Po lądowaniu skoczków pokaz w locie samolotu Wiedeńczyk An-2,
  • 18:10-18:20 - pokaz w locie pary samolotów historycznych Piper Cub jeden SP-SMLP będący własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, drugi będący własnością prywatną Antoniego Nowaka z Żywca,
  • 18:20-18:30 - pokaz indywidualnej akrobacji na samolocie Boeing Stearman pilotowanego przez Marka Forystka,
  • 18:30-18:40 - pokaz indywidualnej akrobacji na samolocie Extra 330 SP-YMS pilotowanego przez Mariusza Szarawarę,
  • 18:40-18:50 - pokaz indywidualnej akrobacji na samolocie Extra 330 SP-GII pilotowanego przez Marka Chojma, 
  • 18:50-19:00 - pokaz w locie grupy paralotniowej Flying Dragon Team wzdłuż osi pasa. 

W zależności od warunków meteorologicznych oraz kierunku wiatru planujemy również start balonu z Kraków Balloon Team z Pobiednika w godzinach wieczornych.

Do zobaczenia 3 września w Pobiedniku Wielkim!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony