Przejdź do treści
30lecie Pierwszego Startu Balonu w Białymstoku (2008)
Źródło artykułu

Obchody 30-lecia Pierwszego Startu Balonu w Białymstoku

Obchody 30 - lecia pierwszego startu balonu w Białymstoku odbyły się w miniony weekend 6-7 września.

Pogoda dopisała, odbyło się 5 lotów zawodniczych. Równie chętnie publiczność gromadziła się wokół balonów na dwóch pokazach nocnych - piątkowym, który odbył się przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki oraz sobotnim – na dziedzińcu Pałacu Branickich. W sobotnim popołudniowym locie zawodniczym obok pilotów balonowych uczestniczyli również kierowcy samochodów retro. Odbył się pościg aut za balonem lisem, ściganym także z góry przez pozostałe aerostaty. Pościg, w którym wzięło udział 11 aut prowadzonych przez członków Klubu Miłośników Starej Motoryzacji, wygrał Marcin Dąbrowski, kierowca Trabanta 601s.

Obchody 30-lecia Pierwszego Startu Balonu w Białymstoku obfitowały w wiele oryginalnych wydarzeń. Były to przede wszystkim loty balonów gazowych - większego o pojemności 3000 m3 (pilot rosyjski Stanislaw Fuodoroff) oraz mniejszego o pojemności 1000 m3 (pilot niemiecki Wilhelm Eimers). Balon rosyjski został napełniony w piątek i wystartował w sobotę rano. Napełnienie oraz start balonu niemieckiego miały miejsce w piątek. Zarówno pilot niemiecki, jak i rosyjski to osoby znane w międzynarodowym świecie lotniczym.

Stanislaw Fuodoroff to zasłużony pilot i konstruktor rosyjski, który w 1987 zbudował pierwszy w Rosji balon gazowy. 17 sierpnia 2007 roku wzbijając się sterowcem (własnego projektu) na 8180 m pobił wiatowy rekord wysokości dla tego typu statków powietrznych.

Wilhelm Eimers, niemiecki pilot balonów gazowych oraz tych na ogrzane powietrze, trzykrotny zwycięzca najbardziej prestiżowych zawodów balonowych na świecie - Pucharu Gordona Bennetta (1995, 1996 i 2000). W 1994 r. jako pierwszy na świecie przeleciał balonem kanał La Manche. W 1995 r. pobił rekord długości lotu, przelatując z Wil (Szwajcaria) do Rygi(Łotwa) w 92h 11 min. W 1993 r. otrzymał Dyplom Montgolflier, najwyższe wyróżnienie w aeronautyce międzynarodowej.

Interesującym wydarzeniem był start sterowca z Litwy. Statek powietrzny majestatycznie unosił się nad miastem w sobotę rano i po południu.

W ramach obchodów odbyła się również konferencja pt. "Od startu Balonu do lotu w kosmos", podczas, której swoje referaty wygłosili fachowcy piloci związani z baloniarstwem w Białymstoku oraz Mirosław Hermaszewski - jedyny polski kosmonauta. Odbył się również pokaz zdjęć z lotu ptaka autorstwa znakomitego fotografika, Wiktora Wołkowa.

Obchody zakończyły się uroczyście w niedzielę wręczeniem pucharów, medali i nagród w ramach II Międzynarodowych Balonowych Mistrzostw Podlasia.
Na podium stanęli: 1. Jerzy Czerniawski; 2. Antoni Fiedorczuk; 3. Władysław Bohojło.

Organizatorzy uznali obchody 30 jubileuszu pierwszego startu balonu w Białymstoku za niezwykle udane. Na szczęście aura dopisała i nie zabrakło tego, co w baloniarstwie najważniejsze - beztroskiego unoszenia się kilkaset metrów nad ziemią.

Organizatorami zawodów było Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok.
Dyrektor sportową Zawodów była Jolanta Matejczyk.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony