Przejdź do treści
O "latającej fortecy" na spotkaniu z cyklu Przystanek Historia Koszalin (fot. Koszalińska Biblioteka Publiczna)
Źródło artykułu

O "latającej fortecy" na spotkaniu z cyklu Przystanek Historia Koszalin

Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie Delegatura w Koszalinie i Koszalińska Biblioteka Publiczna zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Przystanek Historia Koszalin, które odbędzie się 23 listopada 2023 r. o godz. 17:00 w sali kinowej KBP przy placu Polonii 1. Spotkanie będzie poświęcone działającemu w Rymaniu Stowarzyszeniu Historycznemu "Dębosz".

Stowarzyszenie Historyczne "Dębosz" z Rymania zostało założone w 2018 roku i posiada w swoich szeregach wielu pasjonatów historii i eksploracji.

Stowarzyszenie przyczyniło się do odnalezienia szczątków amerykańskiej "latającej fortecy" czyli Boeinga B-17G Flying Fortress z okresy II Wojny Światowej, która rozbiła się 7 października 1944 w okolicach miejscowości Petrykozy (niem. Althof) po nalocie bombowym fabryki benzyny syntetycznej w Policach.

Zadania tego Stowarzyszenie podjęło się w 2020 roku. Analiza zebranych dokumentów, korespondencja i spotkanie z naocznym świadkiem katastrofy bombowca pozwoliły wytypować obszar eksploracji. Po uzyskaniu zgody na poszukiwania właściciela terenu i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie 20 maja 2020 roku członkowie Stowarzyszenia po raz pierwszy ruszyli w teren, ale nie natrafili na żadne fragmenty elementów lotniczych. Podczas kolejnego wyjścia w teren eksploratorzy ze SH „Dębosz” i GEP „Parsęta” z Kołobrzegu natrafili na fragmenty elementów lotniczych samolotu. Zmiana miejsca poszukiwań przyniosła wymierne efekty. Odnaleziono liczne aluminiowe fragmenty samolotu.

Elementy lotnicze, uzyskane podczas eksploracji terenu pod wsią Petrykozy, zostały wyeksponowane w Regionalnej Izbie Muzealnej w Rymaniu, która jest prowadzone przez SH „Dębosz”.

Serdecznie zapraszamy do biblioteki miejskiej w Koszalinie na Przystanek Historia. Głównym bohaterem będzie "latająca forteca" czyli Boeinga B-17G Flying Fortress. O wydarzeniach z 1944 roku opowiedzą Edmund Kazimierski i Dariusz Pulfo ze Stowarzyszenia Historycznego "Dębosz".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony