Nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym
Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do lektury kolejnego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.
W trzecim wydaniu Biuletynu Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2021 r. można znaleźć: materiał na temat nowej kampanii informacyjnej ULC, pt. "Bezpiecznego lotu LUKU!"; artykuł dotyczący pojęcia Kultury Ochrony w lotnictwie cywilnym wraz z przeglądem najważniejszych, międzynarodowych i krajowych zagadnień; sprawozdanie z tegorocznej edycji Krajowej Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym; praktyczne przedstawienie tematyki krytycznych kątów natarcia w sztuce pilotażu.
Grudzień i okres świąteczny to czas, w którym nadawanych jest najwięcej przesyłek międzynarodowych – znaczną ich część przewozi się na pokładach pasażerskich i towarowych statków powietrznych. W najnowszej kampanii informacyjnej ULC przypomina o tym, co można wysłać, a co jest zabronione do przewozu międzynarodową pocztą lotniczą – niektóre substancje i przedmioty używane na co dzień, często pozornie nieszkodliwe, mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym – wszystkich nadawców przesyłek lotniczych i nie tylko, zachęcamy do zapoznania się z artykułem zawierającym szczegółowe informacje na ten temat.
Jak wiemy Rada Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), w celu systemowego wzmocnienia ochrony lotnictwa cywilnego, a przede wszystkim dla podniesienia świadomości w tym zakresie, ustanowiła rok 2021 Rokiem Kultury Ochrony. Rok 2021 zbliża się już ku końcowi, ale działania w obszarze Kultury Ochrony – przeciwnie – w związku z istniejącymi wyzwaniami w obszarze międzynarodowego, europejskiego i krajowego transportu lotniczego, będą się nieustannie rozwijać.
W artykule na ten temat można znaleźć charakterystykę kluczowego pojęcia, tło historyczne oraz najważniejsze regulacje prawne, odnoszące się do ochrony w lotnictwie cywilnym. Autor tekstu skupił się zarówno na przedstawieniu praktycznych zasad stosowania Kultury Ochrony w polskich podmiotach lotniczych, jak również na korzyściach płynących z właściwie zorganizowanego i zaimplementowanego mechanizmu Kultury Ochrony.
Za nami 15. edycja Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym, zorganizowanej przy współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa. W opublikowanym sprawozdaniu zaprezentowano szczegóły wydarzenia, w tym m.in. listę wystąpień oraz tematy poruszane przez zaproszonych prelegentów w trakcie dwóch dni konferencji.
Ostatni artykuł niniejszego Biuletynu Bezpieczeństwa zaznajamia czytelnika ze zjawiskiem korkociągu oraz przeciągnięcia. W materiale opisano te sytuacje pod kątem rozpoznawania, zapobiegania i skutków. Do lektury zachęcamy wszystkich miłośników aerodynamiki.
Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do zgłaszania propozycji tematów, własnych artykułów związanych z bezpieczeństwem lotniczym, komentarzy oraz uwag na adres mailowy biuletyn@ulc.gov.pl. ULC postara się poruszyć je w kolejnych edycjach Biuletynu. Na ten adres można także zgłosić chęć otrzymywania elektronicznych wersji Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.
Do pobrania:
Biuletyn Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym 3(17)/2021
Komentarze