Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowe lądowiska przyszpitalne

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę w drodze decyzji administracyjnych o wpisaniu nowych lądowisk w Ząbkowicach Śląskich oraz Oświęcimiu do ewidencji lądowisk prowadzonych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Nowe lądowiska są lądowiskami przyszpitalnymi przystosowanymi do startów i lądowań śmigłowców o dopuszczalnej masie startowej MTOW do 5700 kg.

Lądowisko Oświęcim-Szpital zlokalizowane jest przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, natomiast lądowisko w Ząbkowicach zostało utworzone na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Ząbkowicach Śląskich.

Po złożeniu wniosków przez zarządzających o wpis do ewidencji lądowisk, oraz uzgodnień przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego przeprowadził inspekcje w których stwierdził, że lądowiska przyszpitalne i przedłożone dokumentacje odpowiadają wymaganiom określonym przepisami art. 93 ust. 2 ustawy Prawo lotnicze i warunkom określonym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 20 lipca 2004 r. w sprawie wymagań dla lądowisk oraz wymaganiom określonym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie ewidencji lądowisk – Dz. U. Nr 118, poz. 1238.

Pierwsze rozporządzenie określa wymagania, jakie powinny spełniać lądowiska ze względu na bezpieczeństwo ruchu lotniczego i ochronę środowiska, i wyłącza w tym zakresie stosowanie przepisów dotyczących lotnisk. Drugie natomiast określa szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji lądowisk, tryb zgłaszania lądowisk do ewidencji, wzór ewidencji oraz szczegółowe zasady dopuszczenia lądowisk do użytkowania.

Zgoda na wpisanie lądowisk do ewidencji oznacza, że odpowiadają one wymaganiom określonym przepisami prawa i są zdolne do prowadzenia działalności lotniczej. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony