Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowa odłona Albatrosa B.II w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Na tegorocznej Nocy Muzeów, Dyrektor Muzeum – Tomasz Kosecki, odsłonił Albatrosa B.II w odnowionej wersji, o którym opowiedział Marek Siuta z kanału "Zabytki Nieba".

Jest to samolot z 1919 roku w wersji L.30, który był używany do celów obserwacyjnych, a później szkolnych. Latał nim Paweł Zołotow, który go odbudował i przemalował.

Malowanie zdecydowanie jest aspektem wyróżniającym ten eksponat, ponieważ jest ono cywilne. Dodatkowo, był to jeden z pierwszych samolotów wykorzystanych w celach marketingowych – o czym świadczą malunki na jego stateczniku pionowym i sterze kierunku.

Kanał "Zabytki Nieba" – https://www.youtube.com/@ZabytkiNieba

Albatros B.II w odnowionej wersji (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

W Polsce po odzyskaniu niepodległości użytkowano ponad 100 (wg niektórych źródeł tylko 60) egzemplarzy Albatrosów B.II. Wykorzystywano je w szkoleniu wojskowym. Z uwagi na właściwości pilotażowe i wytrzymałą konstrukcję cieszyły się one doskonałą opinią. Najdłużej samoloty Albatros B.II służyły w Bydgoszczy – do 1927 roku.

Ten samolot oraz inne statki powietrzne będą mogli zobaczyć najmłodsi podczas organizowanego dla nich 1 czerwca Dnia Dziecka w chmurach. Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowało też dla najmłodszych oraz ich rodzin ciekawe atrakcje!

Program wydarzenia
9:30-10:30 – oprowadzanie dla najmłodszych
11:00-12:00 – fizyka lotu dla rodzin
12:30-12:45 – rodzinny quiz lotniczy z nagrodami
13:00-15:00 – kino wysokich lotów

Cena: wszystkie atrakcje w cenie biletu do Muzeum: https://muzeumlotnictwa.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony