Przejdź do treści

„Nauka a Przestrzeń” – Mirosław Hermaszewski i Habitat Lunares 4 grudnia w Pile

Nadnotecki Instytut UAM w Pile, Miasto Piła oraz Habitat Lunares zapraszają 4 grudnia 2019 roku do Inwest-Parku na wydarzenie popularnonaukowe „Nauka a Przestrzeń – z przeszłości ku przyszłości”, będące zwieńczeniem pilskich obchodów 100-lecia UAM i 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu.

W 1903 roku bracia Orville i Wilbur Wright zbudowali pierwszy udany samolot. To wydarzenie rozpoczęło podbój przestworzy i rozwój lotnictwa, dzięki któremu, 50 lat temu człowiek wylądował na Księżycu. Podczas spotkania odbędziemy podróż w przeszłość. Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie, opowie o misji Sojuz 30. Prawdziwie naukowej misji, bo jak wspomina polski kosmonauta, nie miał specjalnie czasu na obserwowanie piękna Ziemi z kosmosu, gdyż program lotu był wypełniony eksperymentami naukowymi. Obecnie zmierzamy ku planom wsparcia postawienia ludzkiej stopy na Marsie a kosmos jest bliżej niż nam się wydaje. Zbliżone warunki, do tych panujących na Księżycu czy Marsie, spotkać możemy na... pilskim lotnisku, w specjalistycznej placówce do symulacji załogowych misji kosmicznych Habitat Lunares. O współczesnych misjach załogowych i przygotowaniach do lądowania człowieka na Marsie opowie lekarz i współtwórca habitatu dr Aleksander Waśniowski.

Program wydarzenia (godziny mogą ulec małym zmianom):
11.00 - 11.30 – rozpoczęcie wydarzenia, wystąpienie Władz UAM
11.30 - 12.15 – wykład dr. n. med. Aleksandra Waśniowskiego, dyrektora ds. rozwoju Symulowanej Bazy Kosmicznej Habitat Lunares w Pile, jedynej takiej bazy w Europie
12.15 - 12.45 – koncert fortepianowy w wykonaniu dr. Przemysława Witka z Akademii Muzycznej w Poznaniu
12.45 - 13.30 – wystąpienie Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i jak dotąd jedynego polskiego kosmonauty

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych z zainteresowaniami w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych: matematyki, fizyki i astronomii, biologii i chemii, a także pasjonatów lotnictwa, kosmicznych misji i odkryć. Partnerami wydarzenia jest Miasto Piła oraz Symulowana Baza Kosmiczna Habitat Lunares.

Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia grup szkolnych przyjmuje: Mateusz Gutowski, tel. 61 829 34 62, mateusz.gutowski@amu.edu.pl

FacebookTwitterWykop

Nasze strony