Przejdź do treści
Moje kosmiczne wakacje - Konkurs POLSA (fot. Polska Agencja Kosmiczna)
Źródło artykułu

Moje kosmiczne wakacje - Konkurs POLSA dla dzieci szkół podstawowych

Do 2 października br. można nadsyłać prace w konkursie, organizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną, pod hasłem „Moje kosmiczne wakacje 2023”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z całej Polski, zainteresowanych tematyką związaną z przestrzenią kosmiczną.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (osobno oceniane 2 podgrupy: klasy I-IV oraz od V do tegorocznych absolwentów). Przygotowane prace powinny dotyczyć wspomnień z wakacji – tych prawdziwych lub tych wymarzonych, w powiązaniu z szeroko rozumianą tematyką poznawania Wszechświata oraz dorobku ludzkości w zakresie badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Tematycznie praca powinna nawiązywać do przynajmniej jednego z następujących zagadnień:

  1. Mikołaj Kopernik: uporządkował kosmos, zainspirował pokolenia. 550. rocznica urodzin wielkiego astronoma,
  2. Wehikuł czasu – moja przyszła kariera w sektorze kosmicznym,
  3. Wakacyjne obserwacje nieba,
  4. Wakacyjne podróże pod hasłem kosmosu i Kopernika.

Pierwszemu z powyższych tematów poświęcona jest cała okolicznościowa zakładka na stronie POLSA. Znalazły się w niej informacje o życiu i dokonaniach człowieka, który na zawsze zmienił nasze postrzeganie otaczającego nas Wszechświata. Nie zabrakło przedstawienia podstaw teorii kopernikańskiej, ciekawostek np. na temat innych niż astronomia obszarów zainteresowań Mistrza, quizów, czy odesłań do innych źródeł wiedzy na ten temat.

Oprócz tego inspiracji do stworzenia prac konkursowych będzie można szukać na profilu POLSA na Facebooku, gdzie zamieszczane są informacje o interesujących wydarzeniach, zjawiskach, zastosowaniach technologii kosmicznych w życiu codziennym.

Technika prac – dowolna, w tym technikach plastycznych (m. in. akwarele, pastele, plakatówki, wycinanka, kredki, masa plastyczna, prace przestrzenne itp.), w postaci tekstu literackiego, komiksu czy dzieła audiowizualnego (m.in. prezentacja, film, podcast itp.), a także poprzez łączenie dwóch lub więcej form i technik.

Prace  można wykonywać indywidualnie lub zespołowo (zespół od 2 do 4 dzieci). Kryteria oceny: walory artystyczne, zgodność z motywem przewodnim i tematami szczegółowymi Konkursu oraz sposób ich ujęcia, nawiązanie / twórcze wykorzystanie materiałów edukacyjnych i podpowiedzi w zakresie wakacyjnych aktywności promowanych przez głównego organizatora poprzez profil w serwisie Facebook, oryginalność. Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym regulamin, dostępne są na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do dnia 1 grudnia 2023 r.

Wśród nagród znajdą się zestawy książek, gier planszowych, map nieba. Wspaniałą tradycją konkursu jest masowy odzew ze strony dziesiątek szkół z całej Polski. Najaktywniejszych 5 placówek zostanie docenionych pakietami drobnych pamiątek od POLSA. Autorki i autorzy wszystkich prawidłowo zgłoszonych prac otrzymają pamiątkowy elektroniczny dyplom.

Więcej informacji w Regulaminie oraz na stronie www.polsa.gov.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony