Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 03/2023
Źródło artykułu

Marcowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Marcowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W marcowym "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Sling HW – na długie dystanse
W ciągu dwóch lat sprzedany w ponad 200 egzemplarzach (kitów i gotowych samolotów). 4-osobowy kompozytowy górnopłat z silnikiem Rotax 915, który w 2022 r. przeleciał Atlantyk w drodze z RPA na swoją premierę w Oshkosh i ponownie – do Europy. Konstrukcję w locie testuje Dave Unwin, zdjęcia Keith Wilson.

Jeden dzień z życia mechanika
Kamil Iwankiewicz ukazuje pracę mechanika od strony, jakiej sobie nawet nie wyobrażamy – jako nieustanną przygodę odwiedzania niezwykłych zakątków globu i praca z niezwykłymi ludźmi.

Czy masz dolot gdy śmigło stanie?
Z decyzjami co robić na wypadek awarii silnika nie powinniśmy czekać na awarię, możemy mieć przygotowane pewne gotowe warianty działania. Potrzebna jest do tego znajomość osiągów samolotu w locie ślizgowym. Jak ocenić zasięg szybowania w zależności od wiatru, masy i innych czynników – artykuł Krzysztofa Krawcewicza.

Aktualna wartość sprzętu
Kinga Drabczak zwraca uwagę na to, w jaki sposób inflacja daje argument ubezpieczycielom do zaniżania odszkodowań aerocasco i jak może się przed tym bronić właściciel statku powietrznego..

Bonanza – odporna na starzenie…
Ten typ się nie starzeje, jest ciągle produkowany, a osiągami i funkcjonalnością nadal konkuruje ze współczesnymi konstrukcjami. Bonanzę A36 opisuje od strony pilota Dave Unwin, a zdjęć w locie dostarczył Keith Wilson.

Cumulusy ’22
Fotorelacja Filipa Idzikowskiego z tegorocznej gali lotników opatrzona słowem o laureatach plebiscytu Cumulusy 2022 przez Marka Chmiela.

Nad cerrado, wśród urubu…
Sebastian Kawa odkrywa nowe krainy niewykorzystane jeszcze w pełni przez szybowników. 4-tysięczne podstawy nad cerrado, zwodnicze antypasaty i stada urubu, po zachowaniu których tutejsi szybownicy oceniają warunki – w pasjonującej egzotycznej relacji z dwóch pobytów Mistrza w Brazylii w ubiegłym roku a przy okazji – lekcja meteorologii przelotowej.

37 zimowe spotkanie szybowników
Relacja Jerzego Kolasińskiego z corocznego spotkania szybowników, podsumowującego sezon i najważniejsze problemy środowiska.

Pod słońcem Umbrii oraz III Festiwal w Katarze – balonowe impresje z malowniczych zakątków świata.

Listy – m.in. dyskusja o tym, co robić ze zdobytą licencją turystyczną…

Felietony:

  • Piotra Długiewicza o tym czy w locie pod wiatr dodanie mocy naprawdę poprawi nam zasięg,
  • Jarosława Czaplickiego, na temat dotykający pilotów na różnych szczeblach kariery „from bottle to throttle”,
  • oraz Krzysztofa Krawcewicza o tym, że odmawianie „Take-off briefing” przed każdym startem ma sens…

Zapraszamy do lektury!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony