Lotnisko w Warszawie w czołówce najbardziej punktualnych portów w Europie i nadal ze wzrostem liczby pasażerów
Lotnisko Chopina w Warszawie w czerwcu odnotowało wzrost liczby odprawionych pasażerów o blisko 2 proc. w stosunku do tego samego miesiąca 2019 roku. W pierwszym półroczu 2023 port odprawił łącznie ponad 8,34 mln podróżnych. Pomimo wzmożonego ruchu wakacyjnego lotnisko funkcjonuje dobrze i według rankingu EUROCONTROL jest w czołówce najbardziej punktualnych portów w Europie.
W czerwcu stołeczny port odprawił ponad 1,81 mln pasażerów, co stanowi prawie 102 proc. odbudowy ruchu w stosunku do analogicznego miesiąca 2019 roku, kiedy z lotniska skorzystało ponad 1,78 mln osób. To pierwszy po okresie pandemii miesiąc, w którym udało się przekroczyć wynik najlepszego do tej pory 2019 roku. Czwartek, 29 czerwca okazał się rekordowym. Tego dnia na Lotnisku Chopina odprawiono dokładnie 66.505 podróżnych.
Jesteśmy dumni, że przy tak dużym ruchu pasażerskim osiągamy również bardzo dobre wskaźniki punktualności. Jest to efekt codziennych zmagań pracowników lotniska, którzy ogromnym wysiłkiem starają się zapewnić pasażerom jak największy komfort podróży. Dzięki temu ruch na lotnisku odbywa się płynnie, co przekłada się na punktualność operacji lotniczych - mówi Anna Dermont, rzecznik Lotniska Chopina.
Od początku roku stołeczne lotnisko odprawiło ponad 968 tys. pasażerów czarterowych. To blisko 14 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2019, kiedy podróżujących rejsami czarterowymi było prawie 850 tys. W samym czerwcu odnotowano wzrost liczby pasażerów czarterowych o 23 proc. w odniesieniu do analogicznego miesiąca 2019 roku. Odpowiednio w bieżącym roku było to prawie 351 tys. osób, a w roku 2019 ponad 285 tys.
W pierwszym półroczu 2023 turyści czarterowi najczęściej decydowali się na takie kierunki lotów jak: Antalya w Turcji, Hurghada i Marsa Alam w Egipcie oraz Rodos i Heraklion w Grecji. W przypadku połączeń regularnych w czołówce najpopularniejszych wśród pasażerów tras znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj.
Stołeczny port w ciągu pół roku obsłużył ponad 53,5 tys. ton cargo i poczty. To prawie 2 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku, kiedy to tonaż obsłużonego cargo i poczty wyniósł ponad 52,5 tys. ton.
Tuż przed szczytem sezonu wakacyjnego na Lotnisku Chopina ruszył program Straży Granicznej umożliwiający skorzystanie z bramek automatycznej kontroli granicznej (tzw. bramek ABC) przez dzieci powyżej 12 roku życia wyjeżdżające z Polski. Oprócz ukończenia 12 lat dziecko, by przejść przez automatyczne bramki, musi mieć co najmniej 140 cm wzrostu, posiadać biometryczny dokument podróży oraz być obywatelem państw Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej lub Szwajcarii. Wcześniej z bramek tych mogły korzystać dzieci powyżej 12 roku życia, ale jedynie przy wjeździe do Polski.
Komentarze