Przejdź do treści
Model śmigłowca EC135 LPR przed bazą HEMS w Koszalinie (fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe)
Źródło artykułu

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało działalność HEMS w Koszalinie

W dniu 5 września br. swoją sezonową działalność zakończyła baza HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Koszalinie. W tym roku załogi od 1 czerwca do 5 września zrealizowały rekordową liczbę 154 misji.

Pomocy medycznej udzielono 151 pacjentom, z których 118 transportowano na pokładzie śmigłowca. 52 wezwania to loty do nagłych zdarzeń, 74 do zachorowań, a 28 to transporty międzyszpitalne.

Załoga HEMS najczęściej była wzywana do osób, które doznały udaru (22) oraz tych, u których doszło do  nagłego zatrzymania krążenia (14 misji). 21 razy śmigłowiec startował na pomoc poszkodowanym w  wypadkach komunikacyjnych. Dyspozytorzy wykorzystywali też powietrzną karetkę do wezwań do osób po utracie przytomności (9), z zawałem mięśnia sercowego (9) oraz z dusznością (6) czy po napadzie drgawek (6).

W tym roku koszalińska załoga spędziła w powietrzu 154 godziny.

Baza w Koszalinie jest jedyną sezonową bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z deklaracją wiceministra zdrowia do końca 2023 roku w rejonie Koszalina ma zostać wybudowana stała baza HEMS. Obecnie trwa dopełnianie kwestii formalnych związanych z pozyskaniem terenu pod budowę bazy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony