Lotnicy z Malborka znów polecą na Litwę

MiG-29, fot. Roman Nawrocki

Piloci z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w przyszłym roku będą patrolować przestrzeń powietrzną państw bałtyckich. To już piąta zmiana polskiego kontyngentu wojskowego Orlik. W ramach misji NATO na Litwę poleci blisko 100 żołnierzy i cztery samoloty MiG-29.

Czteromiesięczną misję kontyngent rozpocznie w maju. Żołnierze z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka dyżurowali już nad państwami bałtyckimi w ubiegłym roku. Dlatego na kolejną misję mieli wyruszyć lotnicy z 23 Bazy z Mińska Mazowieckiego. Tak się jednak nie stanie, ponieważ lotnicy z Mińska mają wiele pracy związanej m.in. z wprowadzeniem do eksploatacji kilkunastu zmodernizowanych myśliwców MiG-29 oraz dyżurami bojowymi. – Jednostka z Malborka jest mniej obciążona zadaniami szkoleniowymi. Do tego ma już doświadczenia z czwartej zmiany Orlika, dlatego zdecydowaliśmy, że w 2014 roku to ona wystawi kontyngent Orlik 5 – mówi gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych.

Za stworzenie piątego kontyngentu Orlika odpowiada dowódca malborskiej bazy, płk pil. Leszek Błach. Oficer kierował czwartą zmianą natowskiego kontyngentu na Litwie. Lotnikami podczas misji Baltic Air Policing będzie dowodził mjr pil. Krzysztof Stobiecki. (…)

Powyżej opublikowaliśmy fragment tekstu, artykuł w całości przeczytasz na portalu polska-zbrojna.pl 

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus