Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo 7-8/2023 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 7-8/2023 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom
W ostatni weekend sierpnia na nowo otwartym lotnisku Warszawa-Radom odbędą się pokazy lotnicze AIR SHOW Radom 2023. Po pięciu latach przerwy miłośnicy lotnictwa znów będą mieli okazję podziwiać kunszt cywilnych i wojskowych pilotów, w tym najlepszych grup akrobacyjnych w Europie. Obecność na radomskim niebie już potwierdziło wiele krajów, ale organizatorzy, Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w dalszym ciągu otrzymują potwierdzenia udziału w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych AIR SHOW Radom 2023 od kolejnych ekip i solistów.

Cywilne kontrakty i nowości Paris Air Show 2023
W 54. Salonie Lotniczym w Paryżu wzięło udział około 2500 wystawców z 46 krajów, w tym 1130 z Francji. Na ekspozycji znalazło się blisko 150 statków powietrznych. Oprócz ponad 300 tys. gości indywidualnych imprezę zaszczyciło 222 oficjalnych delegacji wojskowych i cywilnych z 97 krajów.

Wojskowe nowości Paris Air Show 2023
Między 19 a 25 czerwca na lotnisku Le Bourget odbyła się 54. edycja Paris Air Show. Po czteroletniej przerwie, spowodowanej covidową pandemią, można było spodziewać się wielu przełomowych premier lotniczych. Choć zaskakujących nowości wojskowych było niewiele, nie oznacza to, że nie pokazano rzeczy ciekawych.

Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 maja – 23 czerwca 2023 r.
Czerwiec minął pod hasłem ukraińskiej kontrofensywy na Zaporożu, która przeszła z fazy przygotowawczej w aktywną. Ukraińcy zaatakowali 5 czerwca na trzech kierunkach: Stepowe–Piatychatki, Orichiw–Robotne, Wełka Nowosiłka–Makariwka. Jednocześnie wzmożono nacisk wokół Bachmutu, nie dając zwolnić Rosjanom posiadanych tam rezerw w celu przerzutu na Zaporoże. Ukraińskie ataki nie miały jeszcze wyraźnego środka ciężkości i prowadzone były mniejszą częścią przygotowanych do kontrofensywy sił. Już w nocy z 5 na 6 czerwca Rosjanie zdecydowali się wysadzić zaporę w Nowej Kachowce na Dnieprze, aby poprzez zalanie terenów w obwodzie chersońskim uniemożliwić Ukraińcom prowadzenie akcji ofensywnych z tego kierunku i zluzować posiadane tam siły do odpierania ataków na Zaporożu. WKS też skierowały do akcji liczne lotnictwo szturmowe, które w trakcie powstrzymywania ukraińskich ataków odniosło znaczące sukcesy. Skuteczne wsparcie lotnicze oraz dobre przygotowanie głęboko urzutowanych pozycji obronnych wpłynęło na wyhamowanie impetu ukraińskiej kontrofensywy. W ciągu miesiąca Siły Zbrojne Ukrainy na każdym z odcinków odnotowały postępy terenowe liczone w pojedynczych kilometrach, które uzyskano w rosyjskim pasie przesłaniania przed pierwszą linią obrony.

Lotnictwo Wojsk Lądowych Tajwanu
Wojska Lądowe Republiki Chińskiej (Tajwanu) dysponują jednostkami lotniczymi wyposażonymi w śmigłowce szturmowe AH-1W i AH-64E, transportowe UH-60M i CH-47SD, rozpoznawcze OH-58D i szkolne TH-67A. Do ich zadań należy: transport żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia, zwalczanie celów naziemnych (w tym opancerzonych), wsparcie ogniowe wojsk na polu walki, wsparcie operacji sił specjalnych, obserwacja i rozpoznanie, poszukiwanie i ratownictwo, ewakuacja rannych i poszkodowanych, gaszenie pożarów, szkolenie pilotów i członków załóg.

Suchoj Su-24. Cz. III
Samoloty uderzeniowe (bombowce frontowe) Su-24 obok lotnictwa ZSRR i Rosji trafiły na wyposażenie sił powietrznych 12 krajów, w tym pięciu byłych republik radzieckich. Najintensywniejsze użycie bojowe znalazły maszyny lotnictwa syryjskiego i ukraińskiego.

MiG-21bis w polskim lotnictwie. Cz. I – okres PRL-u
Na początku lat 80. do służby w polskim lotnictwie wojskowym trafiły samoloty MiG-21bis. Decyzja zakupu 72 egzemplarzy nie najnowocześniejszego myśliwca uważana była za kontrowersyjną, ale stał za nią szereg zdroworozsądkowych czynników.

Bitwa powietrzna nad Miusem 17 lipca – 4 sierpnia 1943 r. Cz. IV
Mimo wysiłków 2. Armii Gwardyjskiej, która w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia próbowała przebić się przez niemieckie okrążenie w rejonie Saur-Mogilskij i umożliwić wycofanie oddziałom 3. i 33. Gwardyjskich Dywizji Strzelców, większość żołnierzy okrążonych pułków zginęła w „kotle” i tylko nielicznym udało się przebić do swoich. Wehrmacht, dysponujący znacznymi siłami, które tylko w strefie tej armii szacowano na trzy dywizje piechoty i 120 czołgów, kontynuował wypieranie wojsk radzieckich z zajętego wcześniej przyczółka. Aby uniknąć całkowitej zagłady, 2. Armia powoli wycofywała się na wschód. Wysokie straty zostały spowodowane potężnymi nalotami Luftwaffe, która dosłownie „szalała” nad radzieckimi wojskami, operując według danych radzieckich w grupach po 100–160 bombowców. To właśnie w strefie 2. Armii Gwardyjskiej Niemcy „wykorzystywali pełną moc swojego lotnictwa”. Wieczorem siłę Luftwaffe odczuła również 5. Armia Uderzeniowa, w której pasie działania Niemcy, po silnych nalotach, zaatakowali siłą dwóch pułków piechoty i do 100 czołgów. Oddziały Wehrmachtu potężnym uderzeniem przedarły się przez front na lewym skrzydle armii, zmuszając wojska radzieckie do opuszczenia dwóch zajętych wcześniej osad.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  RAF żegna Herculesy
•  Uwaga! Strefa lotów lotniska Pobiednik
•  Rosyjskie lotnictwo przeciwko buntowi Prigożyna

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 7-8/2023 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony