Przejdź do treści
Lotnictwo 2/2022
Źródło artykułu

Lotnictwo 2/2022 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 2/2022 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Su-30SM2 i Su-30M2
W obliczu opóźnień w opracowaniu i produkcji maszyn nowej generacji, dwumiejscowy wielozadaniowy Su-30SM stał się jednym z podstawowych typów samolotów bojowych sił powietrznych Federacji Rosyjskiej. Jego historia sięga końca lat 80. ub. wieku, kiedy powstawał dwumiejscowy myśliwiec przechwytujący dalekiego zasięgu Su-30, który stał się bazą opracowanych w zakładzie w Irkucku modernizacji tzw. rodziny indyjskiej, tj. Su-30K/MK/MKI. Z niej właśnie wyewoluował stworzony na rodzime potrzeby Su-30SM. Flotę tych maszyn w rosyjskim lotnictwie bojowym uzupełniają samoloty Su-30M2, będące mniej zaawansowanym wariantem dwumiejscowym, powstałym w konkurującym zakładzie w Komsomolsku nad Amurem i bazującym na tzw. chińskiej linii rozwojowej, tj. Su-30MK/MKK.

Lotnictwo wojskowe Bośni i Hercegowiny
Bośnia i Hercegowina to kolejny kraj powstały w wyniku rozpadu Jugosławii w latach 90. Postępująca normalizacja stosunków wewnętrznych sprawiła, że dziesięć lat po zakończeniu krwawej wojny domowej utworzono zjednoczone federalne Siły Zbrojne BiH. Ich integralną częścią jest lotnictwo wojskowe, które dysponuje wyłącznie śmigłowcami produkcji jugosłowiańskiej, rosyjskiej i amerykańskiej. Większość z nich to stare konstrukcje, mające za sobą ponad 40 lat eksploatacji. Skromne środki finansowe nie pozwoliły jak dotąd dokonać generacyjnej wymiany sprzętu.

An-12 w Polsce
We wrześniu 1966 roku do Polski dostarczono dwa samoloty An-12B. Choć plany zakupów maszyn tego typu były szersze, pozostały one jedynymi średnimi samolotami transportowymi w ludowym Wojsku Polskim. Były intensywnie wykorzystywane, biorąc udział w wielu ćwiczeniach Układu Warszawskiego. Często latały także jako maszyny czarterowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT w celu przewozu towarów. W czasie jednego z takich lotów w maju 1977 roku doszło do utraty jednej z maszyn w katastrofie pod Bejrutem. Drugi egzemplarz pozostał w aktywnej służbie do 1993 roku.

Most berliński
Berliński most powietrzny, będący odpowiedzą mocarstw zachodnich na radziecką blokadę Berlina Zachodniego, był jednym z najbardziej znaczących wydarzeń początkowego okresu zimnej wojny. Operacja trwająca od 24 czerwca 1948 do 12 maja 1949 roku unaoczniła olbrzymie możliwości transportu lotniczego. W kontekście politycznym zaś miała ogromne znaczenie dla zbliżenia państw Zachodu z niedawnymi przeciwnikami, a w konsekwencji ustanowienia Republiki Federalnej Niemiec.

North American B-25 Mitchell. Cz. I
North American B-25 Mitchell był najliczniej produkowanym amerykańskim dwusilnikowym bombowcem średnim. Ze względu na wysokie osiągi, dobre własności lotne, wytrzymałą konstrukcję i wszechstronność był też jednym z najlepszych w świecie samolotów tej kategorii. Został skonstruowany w latach 1939–1940 w odpowiedzi na zapotrzebowanie US Army Air Corps. Do sierpnia 1945 roku wyprodukowano w sumie 9889 egz. w ośmiu wersjach w dwóch zasadniczych konfiguracjach – bombowej i szturmowej ("strafer"). Kilka kolejnych wariantów powstało poprzez konwersję seryjnych samolotów.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Jastrzębie nad Litwą
•  Jugosłowiańskie Gazele

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 2/2022 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony