Przejdź do treści
Źródło artykułu

Książka "Czy drony stały się bronią przyszłości? Czy drony są innowacyjnym narzędziem pola walki?"

Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Czy drony stały się bronią przyszłości? Czy drony są innowacyjnym narzędziem pola walki?" autorstwa Władysława Leśnikowskiego, wydana nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek.

W ostatnich dekadach świat stał się znów niespokojnym środowiskiem bezpieczeństwa; zatrważający jest fakt, że obecnie liczba konfliktów rośnie. Analitycy i stratedzy wojskowi zauważyli, że w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat wojna z udziałem technologii dronowej rozciąga, a jednocześnie kompresuje pole bitwy. Czyni to zarówno fizycznie, jak i psychicznie, zwiększając odległość między celem a celem.

Rola dronów w działaniach militarnych jest znacząca. Po pierwsze, dominuje ich użycie w wojnie na Ukrainie. Po drugie, we wcześniejszych wojnach domowych, np. w Syrii, Libii, Górskim Karabachu, drony pomagały słabym aktorom w walce z silnym przeciwnikiem w niekonwencjonalnych konfliktach, obecnie zaś ich przydatność w wojnie totalnej z mocarstwem jest bezprecedensowa. Po trzecie, małe drony umieszczane masowo w plecakach rebeliantów, terrorystów czy rosyjskich i ukraińskich żołnierzy są istotną zmianą w wojskowych zachowaniach państw.

Wojna na Ukrainie i jej znaczenie zwróciły uwagę światowych analityków konfliktów zbrojnych bardziej niż inne teatry działań, w których zastosowano hobbystyczne drony.                                              

Autor w nowatorski sposób omawia konflikty zbrojne z udziałem technologii dronowej oraz nakreśla obraz przyszłego pola walki z udziałem dronów ze sztuczną inteligencją. Publikacja wnosi znaczny wkład w rozwój dyscypliny bezpieczeństwa i nową jakość do analizy zagadnienia rewolucji w sprawach wojskowych (Revolution in Military Affairs, RMA).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony