Przejdź do treści
Kolekcja polskiego umundurowania wojskowego Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)
Źródło artykułu

Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa bogaci się

Kolekcja polskiego umundurowania wojskowego, Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego prezentowanej w klubowej Sali Historii i Tradycji powiększyła się o kolejny lotniczy mundur.

W miłej, sympatycznej atmosferze z udziałem m.in. członków zarządu KKSL 6 stycznia 2023 nasz członek, ppłk. pilot Bożena Falcman wzbogaciła klubową kolekcję o mundur pilota Straży Granicznej z nietypowym nakryciem głowy – kapeluszem! Kapelusz, jako składnik umundurowania wyjściowego i galowego funkcjonariuszy kobiet Straży Granicznej wprowadzono w 2015 roku (poz. 989 Rozporządzenia Min. Spraw Wewnętrznych z dnia 29.06.2015). Kapelusz Straży Granicznej przeznaczony dla funkcjonariuszy kobiet w korpusie oficerów młodszych i starszych charakteryzuje metalowy orzeł w koronie umieszczony na tarczy wewnątrz, której znajduje się napis „STRAŻ GRANICZNA”. Pikanterią aktu przekazania, było samodzielne ubranie przez darczyńcę damskiego manekina w mundur przy głośnym aplauzie obecnych.

Ppłk pilot-instruktor Bożena Falcman i przekazany mundur (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Ppłk pilot-instruktor Bożena Falcman i przekazany mundur (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Spotkanie, przy skromnym poczęstunku upłynęło w kameralnej atmosferze. Było również okazją do wspomnień, szczególnie lotniczej drogi naszej klubowej Koleżanki.

Ppłk pil. Bożena Falcman, swoją podniebną przygodę rozpoczęła w 1978 w Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie, od szkolenia podstawowego na szybowcu SZD-10 Czapla. Po opanowaniu pilotażu, każdą wolną chwilę spędzała na lotnisku, podnosząc swoje lotnicze kwalifikacje. Od III klasy wyszkolenia podstawowego, w kolejnych latach osiągając I-szą klasę aż po uprawnienia w 1984 roku instruktora-pilota szybowcowego, też zresztą I-szej klasy, szkoląc mlodych adeptów lotnictwa. A po drodze zdobywajac srebrną, potem złotą odznakę szybowcową, którą uzupełniła dwoma diamentami za: przelot docelowo-powrotny 300 km i przewyższenie 5 tys. metrów w mekce polskich lotów falowych w Nowym Targu.

Kol. Bozena Falcman nie poprzestała jedynie na pilotażu szybowcowym. W 1979 roku, w macierzystym aeroklubie przeszła szkolenie spadochronowe. „Zaliczając” 74 skoki uzyskała III klasę wyszkolenia zdobywając brązową odznakę spadochronową. W nagrodę za zaangażowanie w działalność aeroklubową w 1981 roku wytypowana została na kurs pilotażu samolotowego. Z bogatego, sportowego latania samolotami w okresie 1982-1996, czyli niemalże 15 lat, trudno wybrać te najciekawsze fragmenty. Wspomnijmy tylko, że już po roku szkolenia i uzyskaniu licencji, wystartowała na samolocie Zlin Z-142 w Samolotowych Rajdowo-Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów (1982 i 1983). Efekt, zakwalifikowanie się do narodowej kadry juniorów.

W kolejnych latach – już na samolocie PZL-104 Wilga – uczestniczyła w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych (1983, 1984 i 1985) i w Ogólnopolskich Zawodach w Lataniu Precyzyjnym (1984 i 1985), w zawodach II i III ligi (od 1983 do 1989), w Samolotowych Rajdach Dziennikarzy i Pilotów (1988), a także w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (samolotem PZL-101 Gawron na nartach w 1985 i 1986 roku – kolejno z nawigatorami Witoldem Chodorowskim i Ireneuszem Materniakiem). W międzyczasie był etat aeroklubowego instruktora, stanowisko Szefa Wyszkolenia i studia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania oraz Ośrodek Kształcenia Lotniczego w Rzeszowie z uzyskaniem licencji samolotowego pilota zawodowego i uprawnień instruktora samolotowego.  

W 2000 roku rozstała się z lotnictwem sportowym wdziewając mundur funkcjonariusza Straży Granicznej. Kol. Bożena Falcman rozpoczęła służbę w Wydziale Lotniczym Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej – placówka lotnisko Rzeszów-Jasionka. Od 2008 roku pełniąc służbę w Biurze Lotnictwa Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie uzyskała dodatkowe uprawnienia kwalifikacyjne na nowe typy samolotów i uprawnienia na pilotowanie samolotów wielosilnikowych. W ramach dyżurów lotniczych wykonywała loty z lotnisk w Kętrzynie, Radawcu i Gdańsku. Pilot-instruktor ppłk. Bożena Falcman pełni służbę na stanowisku Naczelnika II Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa Straży Granicznej w bazie w Białystoku na lotnisku Krywlany.

Bożena Falcman w samolocie CSS-13, sierpień 2010 (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Bożena Falcman w samolocie CSS-13, sierpień 2010 (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

W ciągu 44 lat od pierwszego oderwania się od ziemi, Bożena Falcman wylatała na 12 typach szybowców 1100 godzin (z tego ponad 600 godzin instruktorskich). Pilotowała też, 15 typów samolotów – w tym historyczne już dwupłatowce CSS-13 i An-2 (na tym drugim nalot ponad 500 godzin) oraz motoszybowce SZD-45 Ogar i L-SW Vivat. Latając w Straży Granicznej wykonywała loty patrolowe, ratowniczo-poszukiwawcze oraz operacyjno-śledcze nad wyznaczonym obszarem pogranicza samolotem PZL 104MF Wilga 2000 i dwusilnikowym M-20 Mewa.  Do końca 2022 roku Jej ogólny nalot na samolotach przekroczył 4 tys. godzin (w tym ponad 350 godzin instruktorskich).

W natłoku zadań służbowych nie zapomina o macierzystym Aeroklubie Podkarpackim, jak i Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa a także aktywnie uczestniczy w niezwykłym święcie kobiet polskiego lotnictwa, corocznych Zlotach Polskich Lotniczek zwanych Aerosabatami, wierna słowom przysięgi „ Przyrzekam uroczyście być dobrą czarownicą, ponieważ przestrzeń i szybowanie to moje kochanie”.

Za swoje zaangażowanie w pracy zawodowej została odznaczona m.in. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, Odznaką Straży Granicznej oraz uhonorowana uchwałą nr 218/XX/2020 Zarządu Aeroklubu Polskiego tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego.

Spotkanie podczas przekazania lotniczego munduru (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Spotkanie podczas przekazania lotniczego munduru (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Koleżance ppłk Bożenie Falcman życzymy aby niebo było przyjazne przez kolejne lata i spełniało się każde marzenie.

Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony