Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kratos z powodzeniem demonstruje start XQ-58 Valkyrie UCAV z wózka

Firma Kratos Defence & Security Solutions poinformowała o udanej demonstracji systemu Kratos Trolley Launch System (KTLS) dla bezzałogowego bojowego statku powietrznego (UCAV) XQ-58 Valkyrie.

Prezentacja odbyła się w Grand Sky Range w Północnej Dakocie w Stanach Zjednoczonych. Grand Sky powstał w Bazie Sił Powietrznych Grand Forks w 2021 roku i wspiera rozwój bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i broni hipersonicznej.

KTLS to system bez napędu, którego ciąg startowy zapewnia wyłącznie silnik odrzutowy samolotu. Podczas w pełni autonomicznego startu silnik Valkyrie przyspiesza jak konwencjonalny odrzutowiec, a przy prędkości startu Valkyrie oddziela się od KTLS, który następnie uruchamia spadochrony hamujące i hamuje, aż do zatrzymania na pasie startowym, umożliwiając samolotowi kontynuowanie swojej misji.

System ten umożliwia Valkyrie start ze zwykłych pasów startowych lub prostych dróg bez konieczności korzystania z funkcji Rocket Assist Take Off (RATO) lub innych urządzeń zapewniających przyspieszenie. Ta nowa metoda uzupełnia istniejący system RATO, który pozwala Walkirii działać z nieprzygotowanych lokalizacji.

Zarówno metody RATO, jak i KTLS pomagają samolotowi przenosić większą masę i paliwo, eliminując potrzebę stosowania zwykłego chowanego podwozia, co pomaga również zmniejszyć koszty obsługi technicznej. Valkyrie posiada zasięg do 1500 NM (2700 km), prędkość maksymalną 0,9 Macha i możliwość transportu ładunku o masie 272 kg.

„Kiedy obserwujemy równorzędnych przeciwników zarówno w ich przygotowaniach, jak i aktywnych konfliktach, a jednocześnie widzimy wpływ budżetu Departamentu Obrony na nasz własny naród, w Kratos postawiliśmy przed sobą wyzwanie, aby rozwiązać dzisiejsze wyzwania obronne za pomocą rozwiązań, które są wykonalne i możliwe do osiągnięcia w najbliższej przyszłości, i niedrogie” – powiedział Steve Fendley, prezes działu systemów bezzałogowych Kratos. „Doskonałe rozwiązanie zwiększające możliwości wprowadzone zbyt późno jest w rzeczywistości całkowitą porażką”.

XQ-58 Valkyrie to wczesny model samolotu bojowego typu Collaborative Combat Aircraft (CCA) opracowany przez USAF. Został zaprojektowany do współpracy z załogowymi myśliwcami, takimi jak F-22 Raptor i F-35 Lightning II. Celem jest zwiększenie zasięgu innych samolotów poprzez współpracę zespół człowiek-maszyna, jednocześnie chroniąc pilotów przed niebezpieczeństwem.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony