Przejdź do treści
W-3 SAR 3. SLTr w Tartach Wysokich w locie (fot. Andrzej Górka, ratownik TOPR)

Kolejny weekend służby W-3 SAR 3. SLTr z TOPR-em

Od 15 listopada br. w rejonie Tatr działa śmigłowiec ratowniczy W-3 WA SAR z załogą z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, wydzielony do wsparcia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) w ramach ratownictwa górskiego oraz wzmocnienia służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR).

Czy wiecie, że na mocy Prawa Lotniczego, latanie nad obszarami parków narodowych i rezerwatów przyrody poniżej wysokości względnych* jest zabronione? Operacje szkoleniowe Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR nad Tatrzańskim Parkiem Narodowym są możliwe na mocy porozumienia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - TOPR z zarządem tatrzańskiego parku. Dlatego podczas dyżuru w Zakopanem, służby te wykorzystują każdą możliwość wykonania lotu treningowego, kiedy mogą rozpoznać teren i zwiększyć poziom zgrywania umiejętności wojskowej załogi z ratownikami TOPR.

Takie loty są jedyną szansą szkolenia załóg wojskowych w rejonie gór wysokich, w zmiennych warunkach pogodowych i terenowych, a dzięki nim załoga śmigłowca W-3 SAR jest w stanie efektywnie nieść pomoc poszkodowanym w realnych akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.


(fot. Andrzej Górka, ratownik TOPR)

Podczas lotu szkolnego w ostatnią sobotę 11 grudnia, załoga śmigłowca W-3 SAR 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego otrzymała informację o turyście, który utknął w trudnym terenie pod Kościelcem. Lot treningowy w jednej chwili przerodził się w realną akcję ratowniczą, a nieprzygotowany do górskich wędrówek turysta został ewakuowany w bezpieczne miejsce.

Dzień później, w niedzielę 12 grudnia, załoga śmigłowca W-3 SAR otrzymała zgłoszenie o turystce z problemami kardiologicznymi w rejonie Rusinowej Polany. Śmigłowiec Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR niezwłocznie przetransportował ratowników TOPR ze sprzętem medycznym w rejon zdarzenia. Po udzieleniu pierwszej pomocy wykonano transport lotniczy i na lądowisku przyszpitalnym TOPR w Zakopanem przekazano poszkodowaną pod opiekę służb medycznych.

Tym razem pracowity weekend zaowocował 2 uratowanymi turystami. Pamiętajcie, żeby dobrze przygotować się do każdego wyjścia w góry, bez względu na porę roku!

*Podanych przez instytucje zapewniające służby ruchu lotniczego w trybie art. 122. Pawa Lotniczego.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony