Kolejka na studia do Szkoły Orląt

Nauka w Szkole Orląt, fot. Jarosław Wiśniewski

Chcesz zdobyć indeks dęblińskiej uczelni – zostało sześć tygodni na złożenie dokumentów. W tym roku akademickim szkoła przyjmie na wojskowe kierunki 71 osób. Będą studiować nawigację, logistykę oraz lotnictwo i kosmonautykę. Walka o miejsce będzie duża, bo już zgłosiło się 170 kandydatów. 

Pasja do lotnictwa, żelazne zdrowie, odporność na stres – to tylko niektóre z cech pożądanych u przyszłych pilotów. W roku akademickim 2014/2015 Szkoła Orląt przyjmie 71 podchorążych. Na nawigację 19 osób, logistykę – pięć, najwięcej na lotnictwo i kosmonautykę – 47 osób.

Limity dla przyszłych podchorążych co roku określa minister obrony narodowej w rozporządzeniu. – Wynikają one z prognoz kadrowych. Oznacza to, że po uwzględnieniu pięcioletniego okresu kształcenia przyszłych żołnierzy, właśnie tyle etatów będzie w wojsku potrzebnych – mówi ppłk Janusz Chojecki, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Choć chętni na studia w Dęblinie na złożenie dokumentów mają czas do 31 marca, do szkoły wpłynęło już ponad 170 wniosków z całej Polski. Wśród ubiegających się o miejsce na uczelni są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Większość to absolwenci liceów ogólnokształcących, a zaledwie 3 proc. ukończyło technikum. – Szacujemy, że liczba chętnych może być podobna do ubiegłorocznej, kiedy wnioski złożyło ponad 600 osób. Z drugiej jednak strony bierzemy pod uwagę niż demograficzny. W samym tylko województwie lubelskim szkoły średnie ukończy w tym roku 30 proc. osób mniej niż w ubiegłym. Jesteśmy ciekawi, w jak dużym stopniu wpłynie to na liczbę zainteresowanych studiami u nas – mówi mjr rez. Andrzej Lalak ze Szkoły Orląt. (…) 

Powyżej opublikowalśmy fragment tekstu, artykuł w całości przeczytasz na portalu polska-zbrojna.pl

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus