Przejdź do treści
Naklejka z kodem QR na grobie docenta Franciszka Kotowskiego
Źródło artykułu

Kod pomoże poznać życie pilota doświadczalnego rodem z Brzezin

Naklejka z kodem QR na grobie docenta Franciszka Kotowskiego ułatwi poznanie jego niezwykłego życiorysu. Ten pochodzący z Brzezin i spoczywający na tutejszym cmentarzu naukowiec był pilotem doświadczalnym, konstruktorem szybowców a także uczestnikiem obrony Lwowa w 1918 roku a potem wojny polsko-bolszewickiej. Mija właśnie 121 lat od momentu jego urodzin.

Jest zimna i pochmurna listopadowa niedziela, kiedy na cmentarzu w Brzezinach pojawia się Zbigniew Świerczyński. Ten emerytowany pilot doświadczalny, członek Aeroklubu Mieleckiego i jeden z założycieli Klubu Pilotów Doświadczalnych przyjechał tu, bo chce ułatwić poznanie życiorysu tym, którzy natrafią na grób profesora Kotowskiego. Ma w tym pomóc mała naklejka z kodem w kształcie kwadracików. Po zeskanowaniu jej skanerem, który ma większość smartfonów, otworzy się strona Wikipedii z notką biograficzną o profesorze.

Nie wymyśliłem tego, zauważyłem, że Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej umieszczało takie kody na niektórych grobach swoich żołnierzy – wyjaśnia Zbigniew Świerczyński i dodaje: – Wydaje się mi, że to bardzo dobry sposób. Przedstawiłem go w Cyziówce na zjeździe Klubu Pilotów Doświadczalnych i to się spodobało.

Wcześniej podobną informację z kodem QR udało się umieścić na grobie Mieczysława Jaszczaka, pilota dywizjonu 302 i 317 – mówi Pan Zbigniew.

Teraz w Brzezinach umocowuje naklejkę w rogu tablicy z nazwiskiem. Klej nie chce jednak złapać marmurowej płyty, mimo że powierzchnię odtłuścił alkoholem. Po kilku próbach naklejka jednak przywiera, jeszcze test czy kod działa.

Trzeba znaleźć aplikację skanującą, którą ma większość telefonów z systemem Android. Po zeskanowaniu informacje pojawiają się na ekranie. Świerczyński czyta na głos: "... W latach 1923-1933 kierował Warsztatami Związku Awiatycznego Studentów Politechniki Lwowskiej. Współpracował z Wacławem Czerwińskim nad opracowaniem szybowców CW-II, CW-III i ITS-II.".

Cały artykuł można przeczytać na stronie www.reportergazeta.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony