Przejdź do treści
Tankowanie samolotu
Źródło artykułu

JET A-1 średnio 30% w górę

Kierowcy już odczuli podwyżki cen paliw, które stały się niemal codziennością. Wpływ na to ma wojna w Ukrainie, wzrost notowań ropy na światowych rynkach, a także osłabianie się wartości polskiej waluty w stosunku do dolara. Co nie będzie zaskoczeniem dla środowiska lotniczego, podwyżki dotknęły również sektor lotnictwa ogólnego.

Cena paliwa lotniczego to istotny składnik użytkowania statków powietrznych i wzrost kosztu jego zakupu może spowodować zmniejszenie się liczby godzin spędzonych w powietrzu, a także spowodować spadek rentowności biznesów lotniczych.

W ostatnich latach notowaliśmy w Polsce cykliczny i dynamiczny przyrost godzin wylatanych przez GA, czego pochodną było np. podzielenie sektorów FIS Warszawa, Kraków, Poznań i Gdańsk w każdym przypadku na dwa oddzielnie, bowiem zwiększony ruch powodował większą liczbę korespondencji.

Jednak czy dynamika ta zostanie utrzymana? Na niektórych lotniskach komunikacyjnych i aeroklubowych dystrybuujących paliwa lotnicze zauważalny już jest wzrost ich cen w stosunku do niedawnych notowań. Może to spowodować, że lotnicze hobby stanie się jeszcze kosztowniejsze i przez to coraz bardziej elitarne.

Opublikowaliśmy aktualne ceny paliw na polskich lotniskach. Cena paliwa JET A-1 poszła mocno w górę.

Sprawdźcie gdzie zatankujecie swoje statki powietrzne najtaniej TUTAJ

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony