Jak zrobić konwersję świadectwa UAVO do uprawnień UE

Dron

Od 31.12.2020 r. obowiązuje w Polsce (oraz w całej UE) europejskie prawo dla dronów. Posiadacze świadectw kwalifikacji UAVO dostali możliwość ich konwersji do nowych uprawnień UE. Podpowiadamy jak zrobić konwersję świadectwa kwalifikacji UAVO, do jakich uprawnień ono konwertuje i… czy w ogóle warto je robić.

Kiedy powinienem zrobić konwersję świadectwa kwalifikacji UAVO?

To ważne pytanie, bowiem polskie świadectwa kwalifikacji UAVO można wykorzystywać jeszcze przez równy rok do 31.12.2021 r. Jest jednak jeden istotny warunek by wciąż z nich korzystać – uprawnienia do nich wpisane muszą być wciąż ważne.

I tutaj kryje się odpowiedź na pytanie z nagłówka – pilot powinien przeprowadzić konwersję swojego świadectwa kwalifikacji UAVO w sytuacji przede wszystkim jeśli w 2021 roku kończą mu się uprawnienia wpisane do świadectwa – podstawowe (VLOS/BVLOS) lub dodatkowe (UAV<5kg, UAV(MR)<25kg itd. lub INS).

Przykład 1
Pilot BSP posiada ŚK UAVO z uprawnieniami VLOS i UAV<5kg. VLOS ma ważny jeszcze 2 lata np. do marca 2023, ale UAV<5kg kończy mu się w marcu tego roku 2021. Co powinien zrobić?

Do marca 2021 musi konwertować ŚK UAVO na nowe uprawnienia. Najlepiej nie zwlekać i zrobić to już teraz. Po konwersji dostanie nowe uprawnienia na kolejne 5 lat.

Przykład 2
Pilot BSP posiada ŚK UAVO z uprawnieniami VLOS, UAV<5kg, UAV(A)<25kg. VLOS ma ważny jeszcze 3 lata np. do marca 2024, UAV<5kg ma ważny jeszcze rok do 2022 r., ale kończy mu się UAV(A)<25kg w czerwcu 2021 r. Co powinien zrobić?

Żeby nie stracić uprawnienia UAV(A)<25kg powinien przeprowadzić konwersję świadectwa przez upłynięciem terminu ważności tego uprawnienia. W przeciwnym wypadku wygaśnie mu UAV(A)<25kg. Dalej będzie mógł korzystać z ŚK UAVO, ale w zakresie, w którym ma pozostałe ważne uprawnienia – w tym przypadku VLOS i UAV<5kg. Tak czy inaczej – do końca 2021 r. powinien zrobić konwersję ŚK UAVO, żeby nie stracić pozostałych uprawnień.

Cały artykuł czytaj na stronie www.swiatdronow.pl

Źródło: Świat Dronów
comments powered by Disqus