Izba Pamięci Aeroklubu Krakowskiego otwarta
Minął intensywny weekend w Aeroklubie Krakowskim. W ciągu 2 dni goszczono w Klubie ponad 100 osób w tym członków Aeroklubu Krakowskiego wraz z rodzinami. W tym czasie, w dniu 15 listopada, uroczyście została otwarta Izba Pamięci Aeroklubu Krakowskiego.
Głównym inicjatorem utworzenia Izby Pamięci był Adrian Król (obecny prezes Aeroklubu Krakowskiego). Celem było zadbanie o historię i pamięć o ludziach, którzy na krakowskiej ziemi wykształcili kilka pokoleń lotników.
W trakcie uroczystego otwarcia wzięli udział m.in.:
- Piotr Polanek, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
- Jakub Kosek, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
- Józef Rysak, Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego
- Barbara Gładysz, Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce
- Łukasz Sendor, Zastępca Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce
- Paweł Żabicki, Przewodniczący Rady Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce
- Łukasz Strutyński, Prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II
- Tomasz Krzaczyński, Wicedyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
- ppłk pil. Arkadiusz John, 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie
- ppłk pil. Marek Bobak, 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie
- kpt Sławomir Olszak, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Przez cały okres 96 lat Aeroklubu Krakowskiego dzięki swoim wspaniałym sportowcom Klub dorobił się wielu cennych pucharów oraz medali. W ciągu kilku dekad zgromadził również pamiątki z różnych okresów historycznych.
Zakres prac nad stworzeniem Izby Pamięci objął salę wykładową oraz klatkę schodową. Autorem projektu oraz wizualizacji jest członek AK, Mikołaj Kolarczyk. Jeden z właścicieli SOLARZ KUCHNIE I WNĘTRZA, członek Sekcji Samolotowej AK Robert Solarz w swojej pracowni zadbał o solidne wykonanie projektu z dbałością o najmniejsze detale.
Sala wykładowa jest miejscem, gdzie trafia każdy adept lotnictwa na początku swojej drogi do upragnionej licencji lotniczej. Stworzone gabloty pozwalają Aeroklubowi na zaprezentowanie w godny sposób wszystkich nagród w jednej lokalizacji. W sposób szczególny wyeksponowano również sztandar AK.
Jedną z najważniejszych pamiątek jest pierwsza kronika Aeroklubu Krakowskiego. Pięknie oprawiona i ilustrowana księga, w której znajdują się podpisy największych Polskich lotników II RP, wszystkich uczestników zawodów Challenge 1934 czy Braci Adamowiczów. Warto wspomnieć, że pamiątki przedwojenne ocalały cudem. Po ataku Niemców w 1939 roku zostały wyniesione z siedziby Aeroklubu Krakowskiego przez kierownika gospodarki materiałowej Ludwikowa Nazarkiewicza i do końca wojny były ukrywane w różnych miejscach Krakowa.
Zapraszamy do odwiedzenia Izby Pamięci Aeroklubu Krakowskiego!
Komentarze