Przejdź do treści
Źródło artykułu

IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

Zapraszamy na czwartą odsłonę podniebnej rywalizacji, która odbędzie się w Parku Solidarności w Tychach oraz Parku Zamkowym w Pszczynie. W dniach 21–23 czerwca odbędzie się pięć lotów konkursowych w ramach zawodów balonów na ogrzane powietrze, podczas których profesjonalne międzynarodowe załogi baloniarskie zawalczą o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi.

Dokładna trasa lotów oraz konkurencje Zawodów zostaną ustalone przez dyrektora sportowego przed poszczególnymi lotami w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej. W programie, poza lotami konkursowymi, znalazły się również nocne pokazy balonowe, występ kabaretowy Marcina Dańca, animacje dla dzieci oraz koncerty zespołów: Baasch, Big Cyc, Bluszcz, Krzikopa, Leepy i Natalia Nykiel.

Historia lotów balonowych sięga drugiej połowy ⅩⅧ wieku, gdy bracia Joseph-Michel i Jacques-Étienne Montgolfier przeprowadzili we Francji pierwsze publiczne pokazy płóciennych balonów napełnionych ogrzanym powietrzem, początkowo nazywanych od ich nazwiska montgolfierami. Obecnie powłoka balonu na ogrzane powietrze jest wykonana z wytrzymałego, nieprzepuszczalnego włókna poliestrowego powlekanego poliuretanem, a głównym narzędziem do wytworzenia siły nośnej jest palnik zasilany ciekłym propanem, pobieranym z butli. Kosze balonów są wykonane z wikliny i ratanu, a dolna część jest dodatkowo pokryta surową skórą, która chroni przed potencjalnymi uszkodzeniami podczas lądowania.

Balon unosi się dzięki różnicy gęstości powietrza – ciepłego wewnątrz czaszy i chłodniejszego na zewnątrz balonu. Sterowanie wymaga sporych umiejętności, ponieważ pilot może poruszać balonem tylko w górę i w dół: dzięki zwiększeniu płomienia i podgrzaniu powietrza balon się wznosi, a poprzez upuszczenie ciepłego powietrza – balon obniża wysokość. Dzięki zręcznym manewrom poziomym pilota oraz wykorzystaniu ruchów powietrza i wiatru balon na ogrzane powietrze może się przemieszczać. Nawet najbardziej doświadczony pilot nie ma jednak całkowitej kontroli nad torem lotu i miejscem lądowania ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, dlatego część załogi zostaje na ziemi i podąża za balonem samochodem.

IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi „In the Silesian Sky” odbywają się dzięki: Województwu Śląskiemu, Instytucji Kultury Ars Cameralis, Miastu Pszczyna, Miastu Tychy oraz Miejskiemu Centrum Kultury w Tychach. Zawody odbywają się w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Zawody będą dostępne na żywo w Parku Miejskim Solidarności w Tychach oraz Parku Zamkowym w Pszczynie, jak również podczas transmisji LIVE online. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Harmonogram zawodów:

21 czerwca 2024 (piątek), Pszczyna – Park Zamkowy
19:00 – Pierwszy lot konkursowy*

22 czerwca 2024 (sobota), Tychy – Park Miejski Solidarności
05:30 – Drugi lot konkursowy*
14:00 – Strefa rodzinna: animacje dla dzieci (dostępne do 19:00)
16:00 – Kabaret: Marcin Daniec
17:00 – Koncert: Bluszcz
18:00 – Koncert: Leepy
19:00 – Trzeci lot konkursowy*
19:30 – DJ set
20:00 – Koncert: Big Cyc
22:30 – Nocny pokaz balonów*

23 czerwca 2024 (niedziela), Pszczyna – Park Zamkowy
05:30 – Czwarty lot konkursowy*
16:00 – Koncert: Krzikopa
17:30 – Koncert: Baasch
19:00 – Piąty lot konkursowy*
20:00 – Koncert: Natalia Nykiel
21:30 – DJ set
22:00 – Zakończenie zawodów i wręczenie nagród
22:15 – Nocny pokaz balonów*

* Loty i pokazy balonów odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Godziny i miejsca lotów mogą ulec zmianie. Decyzje podejmie kolegium sędziów przed każdym z lotów.

Więcej informacji na stronach: https://arscameralis.pl/iv-zawody-balonowe/, https://www.facebook.com/events/1135190291050176

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony