Innowacyjny pokaz dronów na zakończenie DOFE

Innowacyjny pokaz dronów na zakończenie DOFE (fot. podkarpackie.pl)

Było to spektakularne zwieńczenie Dni Otwartych Funduszy Europejskich na Podkarpaciu w 2021 roku. Przełożony z 18 września z powodu fatalnych warunków pogodowych pokaz dronów, odbył się w ubiegłą sobotę 9 października.

Pomimo wieczornego chłodu, przejrzyste niebo nad lotniskiem przyszło obserwować wielu mieszkańców Krosna. Szacuje się, że drone show na miejscu obejrzało nawet 2 tysiące osób. Tymczasem rośnie liczba widzów internetowej wersji pokazów. Można je cały czas oglądać na stronie Odmienione Podkarpackie na Facebooku.

Symbole rozwoju

Bez wątpienia był to ciekawy i innowacyjny event. Sto wielobarwnych statków powietrznych – zupełnie innowacyjnych i ekologicznych zaprogramowano tak, by układały się w symbole, które w szczególny sposób nawiązują do województwa podkarpackiego. Muzyka i lektor dopełniły całości.

W efekcie wzięliśmy udział w swoistego rodzaju seansie opowiadającym o rozwijającym się przy pomocy Funduszy Europejskich regionie, jego walorach i kreatywnych mieszkańcach. Zaczęło się od Łukasiewicza i efektów jego pracy, a skończyło na Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz, które powstaje przy udziale funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014 – 2020 w  podrzeszowskiej Jasionce.

To szczególnego rodzaju wprowadzenie mieszkańców regionu w przyszły rok, którego ambasadorem będzie Ignacy Łukasiewicz (stosowny list intencyjny w tej sprawie podpisany został 6 października w Rzeszowie).

W hołdzie mieszkańcom regionu

Drone Show został zorganizowany w ramach tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które w tym roku odbywały się w Krośnie i Bóbrce. Tego typu wydarzenia plenerowe stanowią nieodłączny element promowania środków unijnych, które z uwagi na pandemię w ostatnich latach odbywa się w ograniczony sposób.

Pokaz był bez wątpienia wyjątkowy, prawdopodobnie jedyny w tej części kraju i drugi w Polsce. Został zorganizowany w hołdzie wszystkim mieszkańcom Podkarpacia. Mamy nadzieję, że transmisja z pokazu dostępna dla widzów w Internecie będzie wspaniałą lekcją historii, pomoże w budowaniu poczucia dumy i tożsamości regionalnej.

 Relację filmową z pokazu (od 10 minuty) można zobaczyć TUTAJ.

Zdjęcia z innowacyjnego pokaz dronów można zobaczyć na stronie www.podkarpackie.pl

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
comments powered by Disqus