Przejdź do treści
Mural poświęcony Stanisławi Bieni w Świdniku (fot. swidnik.pl)
Źródło artykułu

Ikar ze Świdnika na muralu

Przed laty tworzył niezwykłe lotnicze konstrukcje, teraz stał się inspiracją dla świdnickich artystów. Stanisław Bienia, który pracował jako konstruktor w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, doczekał się własnego muralu. Uliczny malunek powstał na ścianie przychodni przy ulicy Skarżyńskiego 12A.

Autorem pracy jest Paweł Kasperek, od lat współpracujący z Miejskim Ośrodkiem Kultury przy projekcie „Kadry Świdnika”. Spod jego ręki wyszły murale upamiętniające, między innymi Radio Solidarność Świdnik, Świdnicki Lipiec, Szkołę Pilotów L. O. P. P. oraz zasłużonych mieszkańców Świdnika.

Teraz artysta wziął na warsztat postać inżyniera Stanisława Bieni, który w 1963r. opracował, wspólnie z inżynierami J. Supronem i W. Jaworską, projekt techniczny przeróbki samolotu Zlin Z-26 na jednomiejscową wersję akrobacyjną nazwaną od nazwiska Kasperek – Super Kasper Akrobat. W latach 60. wykonał też trzy wersje mięśniolotu-ornitoptera własnej konstrukcji. Do budowy zastosował włókno szklane i żywicę, dzięki czemu była lekka i mocna. Zmarł 20 lutego 2017 roku.  

Temat ciekawy niczym Mestwin (jacht „Książę Mestwin”, który w 1934 roku został zbudowany na terenie posesji dra Majewskiego, ówczesnego mieszkańca wsi Adampol; mural z tym motywem zdobi elewację restauracji przy ul. Wojska Polskiego – przyp. red.) – mówi Paweł Kasperek. – Sam pomysł na to, jak praca powinna wyglądać, rodził się w bólach. Na początku chciałem, żeby przypominała szkice Leonarda, jednak później zrezygnowałem z tej inspiracji. W końcu zdecydowałem zagrać Bienią. Postanowiłem uwiecznić go jako marzyciela, dążącego do latania. Niczym ptak, Ikar…

Mural podzielony jest na dwie części. Po lewej stronie widzimy portret Stanisława Bieni oraz szkic jego mięśniolotu. Prawa natomiast przypomina o jego pasji.

Mamy zarys głowy, a w niej Ikara. Takie wyobrażenie myśli o lataniu – tłumaczy artysta. – Ten pomysł spodobał się burmistrzowi, więc postanowiliśmy, że ostatecznie właśnie tak będzie wyglądać. Należy wspomnieć też o Alicji Łobińskiej, która pomogła przy realizacji malunku.

Więcej informacji o stanisławie Bieni na stronie www.historia.swidnik.net


Stanisław Bienia i jego dzieło.
(Źródło: Zdjęcie pochodzi z Archiwum UM Świdnik i Stowarzyszenia Forum Świdnika - www.historia.swidnik.net)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony