Przejdź do treści
III Ogólnopolski Mityng Modelarski w Dęblinie (fot. Muzeum Sił Powietrznych)
Źródło artykułu

III Ogólnopolski Mityng Modelarski w Dęblinie

Zapraszamy modelarzy na III Ogólnopolski Miting Modelarski, który odbędzie się w dniach 1–2 października 2022 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Mityng modelarski w Dęblinie ma charakter otwarty. Organizatorzy zapraszają do udziału modelarzy indywidualnych oraz zrzeszonych w organizacjach i klubach modelarskich w kraju i za granicą. Do oceny przyjmowane są wyłącznie modele redukcyjne wykonane z tworzywa sztucznego (polistyren, żywice poliuretanowe itd.) oraz z metalu (zestawy fototrawione, odlewy itd. – do samodzielnego montażu).

W Mityngu może uczestniczyć modelarz z dowolną ilością samodzielnie wykonanych modeli w danej klasie startowej. W klasyfikacji końcowej uwzględniony zostanie jedynie najlepszy model zawodnika w danej klasie. We wszystkich klasach startowych nastąpi podział na kategorie wiekowe: młodzik (do 13 lat) junior (od 13 do 18 lat) oraz senior (od 18 lat).

Naszym zamierzeniem jest nagrodzenie i prezentacja plastikowych modeli redukcyjnych, integracja środowiska pasjonatów lotnictwa oraz promocja modelarstwa jako hobby łączącego pokolenia. Wydarzenie jest również okazją do promocji tradycji Sił Powietrznych i dziejów polskiego lotnictwa – mówią organizatorzy.

Poprzednie dwie edycje (relacje: 2018 i 2019) imprezy zgromadziły dziesiątki twórców oraz setki  modeli. Niektóre z nich na stałe wzbogaciły muzealną kolekcję i można je podziwiać w Dęblinie. Jesteśmy pewni, że tegoroczna odsłona Mityngu będzie obfitowała w kolejne cuda modelarskiej sztuki oraz stanie się okazją do integracji społeczności miłośników awiacji – dodają.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Kagero Publishing oraz Redakcja Magazynu Super Model – Kagero.

Organizator przewiduje przyznanie 3 wyróżnień w każdej klasie startowej. 

Modele można zgłaszać elektronicznie do dnia 29.09.2022 do godziny 23:59 poprzez specjalnie przygotowany formularz na stronie konkursu w Systemie Obsługi Wydarzeń Modelarskich Scale Modeling – zakładka „Zawodnicy”. W tym celu należy zalogować się na swoje konto wydarzenia.

Pomimo tego, że same konstrukcje, które będzie można podziwiać podczas Mityngu są wystarczająco fascynujące, to dla uczestników Mityngu organizatorzy planują dodatkowe atrakcje.

Program III Ogólnopolskiego Mityngu Modelarskiego:

1.10.2022 r. (sobota)
9:00-12:00 – przyjmowanie modeli
12:30 – oficjalne otwarcie zawodów
13:00 – przelot i lądowanie latającej repliki samolotu RWD-8
13:30 – prelekcja i otwarcie wystawy „Polskie wynalazki lotnicze”
14:00 – do zamknięcia muzeum o godz. 17:00 – zwiedzanie wystaw przez zawodników plus wykłady otwarte na auli
15:00 – ocena i sędziowanie modeli
16:00 – zwrot formularzy zgłoszeniowych przez fundatorów nagród specjalnych
17:00 – zamknięcie terenu wystawy modelarskiej

W programie zaplanowano też wykłady otwarte dla uczestników Mityngu i publiczności.

1 października 2022 – sobota
14:00 – „Międzynarodowy turniej lotniczy 1929-1934” – Dariusz Cymerys pilot, instruktor z Zaolziańskiego Stowarzyszenia Lotniczego im. F. Żwirki i S. Wigury w referacie przybliży przebieg, zasady i historię konkursu Challenge, oraz mniej znane fakty problemów technicznych wszystkich ekip biorących w nim udział.
15:00 – „Jak doszło do odbudowy RWD-8” Henryk Wicki, inżynier, konstruktor, właściciel Warsztatów Lotniczych TZL opowie o historii budowy repliki. Swoje doświadczenie zdobywał w Aeroklubie Świdnickim, zakładzie usług agrolotniczych, przedsiębiorstwie lotniczym EXIN, fundacji Polskie Orły. Obecnie prowadzi własną firmę – warsztaty lotnicze TZL (Tureckie Zakłady Lotnicze), przeprowadzając budowy, renowacje zarówno zabytkowych jaki współczesnych statków powietrznych.
16:00 – ognisko integracyjne

2 października 2022 – niedziela
9:30-13:30 – zwiedzanie wystaw muzealnych – udział zawodników w wycieczce autokarowej z przewodnikiem
14:00 – rozdanie nagród oraz uroczyste zamknięcie zawodów
15:00 – odbiór modeli

Podczas III Mityngu Modelarskiego Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na: wystawy klubowe, warsztaty modelarskie (Mała Akademia Modelarska), zwiedzanie Muzeum Sił powietrznych w Dęblinie, zwiedzanie Lotniczej Akademii Wojskowej, wizytę w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Giełda modelarska odbędzie się w sobotę w godzinach 10:00-16:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00-14:00.

Więcej informacji na stronie www.muzeumsp.pl oraz na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony