Przejdź do treści
Lightwing AC4 w locie nad górami (fot. GB Aircraft)
Źródło artykułu

GB Aircraft przedstawicielem Lightwing Aircraft w Polsce

GB Aircraft został przedstawicielem szwajcarskiej firmy Lightwing Aircraft na Polskę.

Lightwing AC4 to dwumiejscowy górnopłat o mieszanej konstrukcji metalowo-kompozytowej i maksymalnej masie startowej 600 kg posiadający certyfikat typu w klasie EASA CS-LSA. Samolot został zaprojektowany i dostosowany do szkolenia podstawowego (VFR Day) i holowania szybowców.

Lightwing występuje w dwóch wariantach różniących się wyposażeniem i przeznaczeniem – AC4 z silnikiem Rotax 912iS o mocy 100KM przeznaczonym do szkolenia podstawowego do PPL(A) i AC4 GT z turbodoładowanym silnikiem Rotax 915iSC o mocy 141KM dodatkowo pozwalającym na holowanie szybowców o masie startowej do 850kg. Obie wersje wyposażone są w awionikę typu glass cockpit.

Dzięki oszczędnym silnikom samolot zapewnia doskonałe osiągi jednocześnie oferując niskie koszty eksploatacji. Samolot stanowi idealne rozwiązanie dla aeroklubów i szkół pilotażu szukających wysokiej jakości, trwałej i uniwersalnej platformy do szkolenia i holowania szybowców.

Samolot AC4 został zaprojektowany przez Hansa Gygaxa. Publicznie zaprezentowano go na pokazie AERO Friedrichshafen w 2013 roku. W dniu 6 sierpnia 2015 r. otrzymał certyfikat typu EASA zgodnie ze specyfikacją certyfikacyjną dla lekkich samolotów sportowych (CS-LSA). W produkcji od 2019 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony