Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dwie akcje ratownicze załóg śmigłowców SAR

W ciągu ostatnich kilku dni załogi dyżurne SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziły dwie akcje: poszukiwawczo-ratowniczą oraz ratowniczą.

W dniu 13 czerwca, Dyżurna Służba Operacyjna otrzymała zadanie wydzielenia śmigłowca w związku ze zgłoszeniem z platformy Petro Giant. Pomocy potrzebował pracownik, który uległ wypadkowi. Załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni o godzinie 11:48 osiągnęła gotowość nr 1 i wystartowała śmigłowcem W-3WARM. Po osiągnięciu rejonu akcji o godzinie 12:47, podjęto osobę poszkodowaną na pokład śmigłowca i przetransportowano do 7 Szpitala Marynarki Wojennej, gdzie przekazano służbom medycznym.

Z kolei w weekend załoga śmigłowca W-3WARM z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła akcje ratowniczą w rejonie Bornholmu.

15 czerwca, załoga SAR z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni o godzinie 02:52 wystartowała śmigłowcem W-3WARM w związku z otrzymaniem informacji o osobie poszkodowanej na statku MIRJAM. Po osiągnięciu rejonu akcji podjęto osobę poszkodowaną na pokład śmigłowca. O godzinie 04:07 pacjenta przekazano personelowi medycznemu z karetki w Koszalinie. Załoga wróciła na macierzyste lotnisko w Darłowie o godzinie 04:22.

Była to 790 i 791 akcja poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 12 oraz 13 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 424 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony