Przejdź do treści

Drony wzmocnią bezpieczeństwo mieszkańców

Od kilkunastu dni, częściej niż zwykle, nad podwarszawskimi gminami Nadarzyn i Lesznowola można zobaczyć drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne (BSP). W ten sposób realizowany jest projekt unijny zwiększający bezpieczeństwo mieszkańców. Operatorami bezzałogowców są doświadczeni piloci. Wykonują oni loty na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wszystko to dzieje się na podstawie umowy między PAŻP, a gminami Nadarzyn i Lesznowola.

Drony tworzą „mapę” terenu, która w przyszłości pomoże w bezpiecznym poruszaniu się takich urządzeń nad danym terenem. Specjaliści mierzą sygnały wysyłane przez bezzałogowce, by lepiej określić ich położenie w przestrzeni oraz wskazują obiekty przekraczające wysokość 25 m, np. budynki, maszty, słupy i drzewa.

Z mapy będą korzystały głównie służby publiczne. O tym, jak może to wyglądać przekonaliśmy się 3 września, kiedy drony do swojej służby włączyli strażacy z OSP Mroków (gm. Lesznowola). Podczas pikniku „Strażacy po pracy” zaplanowano dwa kryzysowe scenariusze akcji poszukiwawczo-ratowniczych z użyciem dronów. Dzięki nim, możliwa jest weryfikacja zgłoszeń o niebezpieczeństwach. Szybciej można również określić stan zagrożenia, zaplanować zakres działań poszukiwawczych i ratownictwa medycznego jeszcze przed przybyciem na miejsce zdarzenia. Na miejscu druhowie od razu mogą przystąpić do pracy mając już podzielone zadania.

2 października loty dronów biorących udział w projekcie rozpoczną się nad Lublinem oraz powiatami lubelskim, puławskim i lubartowskim. Od 10 października BSP będą latać nad Gliwicami, Zabrzem, Rudą Śląską, Rybnikiem, powiatami gliwickim, rybnickim, mikołowskim i raciborskim w woj. śląskim oraz nad powiatem kędzierzyńsko-kozielskim w woj. opolskim.

Loty dronów mają być realizowane nie dłużej niż do końca listopada. Projekt „Usługi cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Zdjęcia z pikniku „Strażacy po pracy”:

FacebookTwitterWykop

Nasze strony