Dobry czerwcowy wynik krakowskiego lotniska

Port Lotniczy Kraków - samoloty (fot. Łukasz Stawiarz, EPKK Spotters)

W czerwcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 749 539 pasażerów, to 26% wzrost w stosunku do czerwca 2018 roku – czyli o 155 000 więcej pasażerów. Łącznie w ciągu pierwszego półrocza  2019 roku obsłużono 3 807 565 pasażerów czyli o 616  000  więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Czerwiec to miesiąc w którym wielu pasażerów rozpoczyna swoje urlopy i turystyczne wyjazdy – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. – Czerwiec był także miesiącem wielu wydarzeń w Kraków Airport, interesujących szczególnie dla Krakowian i Małopolan. – dodał Radosław Włoszek.

Nowe połączenie Odessa
Kolejna nowość  w Kraków Airpot to  trasa do położonej nad Morzem Czarnym ukraińskiej Odessy. Loty #PROSTOzKRAKOWA do Odessy są obsługiwane przez linie Ryanair i są dostępne dla pasażerów dwa razy w tygodniu – w środy oraz niedziele. Odessa słynie z pięknych plaż i niezwykłych zabytków,  idealny pomysł na wakacje.

Dzień Dziecka
Dzień Dziecka w Kraków Airport to było wielkie święto nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców, znakomita zabawa przez edukacje dla całej rodziny. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz samochodów lotniskowych, nowoczesnego  wozu  strażackiego oraz  pojazdów Straży Granicznej.

Na  stanowisku odpraw PLL LOT  najmłodsi pasażerowie zobaczyli jak wygląda proces odprawy, mogli samodzielnie, pod okiem agentów z LS Airport Services, wydrukować kartę pokładową ze swoim imieniem; zwiedzali terminal. Nie zabrakło warsztatów plastycznych podczas których najmłodsi modelowali samoloty z balonów oraz lotnicze origami.

Centrum Edukacji Lotniczej podczas 9. Małopolskiego Festiwalu Innowacji
W ramach 9. Małopolskiego Festiwalu Innowacji dużym zainteresowaniem cieszyły się  warsztaty z elementami wycieczki po lotnisku organizowane przez Centrum Edukacji Lotniczej.W trakcie spotkania  uczestnicy dowiedzieli się  jak wygląda praca lotniska od środka, nie zabrakło również emocji związanych z możliwością wcielenia się w rolę pracowników Służby Ochrony Lotniska, czy agenta obsługi naziemnej. Rozmawiano o szybko rozwijających się urządzeniach hi-tech, które mogą wspomóc pracę lotnisk i samolotów przyszłości, takich jak VR, wykrywacze kłamstw, systemy lotnicze i roboty.
                                                                 
Program Blisko lotniska
W 2017 r. sąsiedzkie konsultacje dotyczące budowy nowej drogi startowej zapoczątkowały program grantowy dla ośmiu sołectw położonych najbliżej Kraków Airport. W czerwcu  ramach 2. edycji programu grantowego „Blisko lotniska“ podpisano umowy na realizację kolejnych 10 lokalnych inicjatyw na łączną kwotę 240 tys. złotych.

Zwycięskie projekty skierowane są do mieszkańców ośmiu sołectw płożonych najbliżej portu lotniczego, tj. Aleksandrowic, Balic, Rząski, Szczyglic, Cholerzyna, Chrosnej, Mnikowa oraz Morawicy.

Do tegorocznej edycji programu zgłoszono 19 wniosków ze wszystkich sołectw uprawnionych do udziału w programie. Dofinansowanie otrzyma 10 inicjatyw. Komisja, w skład której co roku wchodzą przedstawiciele lotniska oraz przedstawiciele władz gmin objętych programem (Liszki i Zabierzów), oceniała m.in. celowość projektów, trwałość rezultatów oraz ich wpływ na podniesienie jakości życia lokalnej społeczności. .Na tej podstawie została wyłoniona prezentowana poniżej lista tegorocznych zwycięzców.
 
Projekty, które otrzymają dofinansowanie Kraków Airport w ramach 2. edycji programu grantowego „Blisko lotniska”:
1. Szkoła Podstawowa im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Cholerzynie – „Zielona klasa pod śmigłem”
2. Sołectwo wsi Morawica – „Radosny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci wsi Morawica”
3. Sołectwo Chrosna – „Od-Lotowe Centrum Aktywności Rodzinnej dba o ekologię i estetykę otoczenia”
4. Sołectwo Rząska – „Zakup mikrociągnika służącego do przeprowadzenia drobnych prac gospodarczych na terenie sołectwa Rząska”
5. Szkoła Podstawowa im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Mnikowie – „Traktor ogrodowy oraz blaszak do przechowywania traktora”
6. Ludowy Klub Sportowy Wisła Rząska – „Poprawa warunków na boisku sportowym”
7. Sołectwo Aleksandrowice – „Doposażenie placu zabaw w Aleksandrowicach”
8. Stowarzyszenie Rozwoju Szczyglic „INTEGRACJA” – „Wykonanie elementów systemu ogrzewania nawiewanego w Kościele pw. Świętej Rodziny w Balicach”
9. Sołectwo Balice – „Zakup zestawu nagłaśniającego na potrzeby społeczności sołectwa Balice”
10. Ochotnicza Straż Pożarna w Balicach – „Zakup pneumatycznych poduszek wysokociśnieniowych”
                                         
Innowacje w Kraków Airport
Na początku czerwca w Kraków Airport został uruchomiony nowy fragment płaszczyzny postojowej samolotów, o powierzchni ok. 2,1 ha, zrealizowany w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie robót budowlanych polegających na  rozbudowie płaszczyzny postojowej w części północnej w zakresie stanowisk postojowych  dla statków powietrznych o kodzie C z możliwością ich odladzania”. W ramach rozbudowy płaszczyzny postojowej powstała nowa, wewnątrzpłytowa droga kołowania S (Sierra) oraz stanowiska postojowe dla samolotów o kodzie referencyjnym C o numerach 22, 23 i 24. W okresie zimowym nowa część płaszczyzny postojowej będzie wykorzystywana do odladzania statków powietrznych. Środki służące do odladzania, będą zbierane za pomocą sieci odwodnień linowych i odprowadzane do zamkniętych zbiorników, zlokalizowanych w pobliżu stacji transformatorowej ST-12.

W Kraków Airport  został  podpisany  także list intencyjny między Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II sp. z o.o. a Veolia Water Technologies sp.z o.o. dotyczący opracowania koncepcji kompleksowego zagwarantowania jakości odprowadzanych wód opadowych z terenu lotniska Kraków-Balice do systemu kanalizacji deszczowej, a dalej do zewnętrznego naturalnego odbiornika.

Technologia ta  ma być wykorzystywana do skutecznego oczyszczania wód opadowych, by zagwarantować jak najwyższe standardy ekologiczne, zapewnić pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo obiektów lotniska. Technologia z sukcesem wdrożona została na lotniskach w Oslo i Londynie.     

Nowa linia autobusowa 308
Z inicjatywy Kraków Airport uruchomiona została nowa, sezonowa linia autobusowa o numerze 308. Autobusy kursować będą na trasie Kraków Airport – Dworzec Główny Wschód. Głównym celem uruchomienia linii 308 jest odciążenie istniejącej linii 208 oraz zapewnienie częstszego, bezpośredniego połączenia lotniska z centrum miasta w trakcie sezonu letniego oraz trwających ograniczeń w kursowaniu pociągów SKA1.

Nowa linia ma charakter przyspieszony i zatrzymywać się będzie tylko na wybranych przystankach pośrednich: Bronowice Wiadukt, Czarnowiejska, Plac Inwalidów, Nowy Kleparz oraz Politechnika. Linia kursować będzie we wszystkie dni tygodnia i wykona 16 kursów w każdą stronę. Rozkład został skoordynowany z odjazdami linii 208 – połączenia będą realizowane naprzemiennie w takcie pół godzinnym. Szczegółowe rozkłady z przystanków początkowych znajdują się w załączeniu. Autobusy linii 308 kursować będą do 1.09.2019 r., a przejazdy odbywają się na podstawie biletów według taryfy Komunikacji Miejskiej w Krakowie (bilet normalny 4,60 zł). Linia 308  jest w znacznym stopniu współfinansowana przez Kraków Airport.

Dogoterapia dla  pasażerów
Kraków Airport podejmuje różne działania w kierunku pozytywnych doświadczeń pasażerów korzystających z krakowskiego lotniska,  sięgając także po niestandardowe rozwiązania – takie jak np. sesje ćwiczeń relaksacyjnych z trenerami personalnymi, które na stałe zagościły w Kraków Airport. Dla wielu pasażerów podróż samolotem jest stresująca, szukamy kolejnych sposobów, by poziom stresu obniżyć, a takim jest  jest np. kontakt z psem. Nawiązaliśmy współpracę z  Akademią Biały Pies reprezentowaną przez p. Katarzynę Harmatę i psa rasy border collie wabiącego się Zen. Pies zwany pieszczotliwie przez dzieci Zenek, będzie pomagał pasażerom 2 x w tyg. w redukowaniu stresu przez okres wakacyjny, w trakcie pilotażowego programu. Spotkać go można w strefie odlotów krakowskiego lotniska. Zen może korzystać z wybiegu dla psów. Wybieg dla psów, zlokalizowany na terenie lotniska, został stworzony z myślą o czworonożnych pasażerach, którzy coraz liczniej korzystają z usług transportu lotniczego. Dostępny jest zarówno dla zwierząt udających się w podróż jak i dla tych, które przyjechały przywitać lub pożegnać podróżnych. Na wybiegu znajdziemy elementy służące do zabawy ze zwierzętami (pochylnie, przeskoki, płotki) jak również miejsce odpoczynku dla właścicieli psów oraz poidło z bieżącą wodą. W pierwszym kwartale w Kraków Airport podróżowało 262 psów, dla porównania w 2018 roku psów pasażerów było 1197.

Źródło: Port Lotniczy Kraków
comments powered by Disqus