Przejdź do treści
Źródło artykułu

Cztery Akcje Serce w ciągu trzech dni

Nie bez powodu mówią o nich "lotnicy z sercem". Piloci z 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego pomagają przewozić serca potrzebne do przeszczepu. To najszybszy sposób dostarczenia organów.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem wykonanych Akcji Serce – zrealizowano ich 69. Jednak dynamika realizacji tego typu zadań lotniczych w tym roku spowodowała, że rekord ten został po raz kolejny pobity.

Krakowscy lotnicy w ciągu ostatnich trzech dni wykonali aż cztery loty o statusie "Hospital", co daje w sumie w tym roku już 79 takich lotów.

W dniu 23 września miał miejsce kolejny wylot w ramach Akcji Serce. Tym razem start samolotu C-295M CASA nastąpił o godzinie 9:38. Lot odbywał się po trasie KRAKÓW – SZCZECIN – KRAKÓW. Realizacja Akcji przebiegła planowo i bez zakłóceń. Powrót załogi na lotnisko w Balicach miał miejsce o godzinie 12:31. 76 Akcja Serce zrealizowana została na rzecz Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w Szczecinie.

(fot. 8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego)

W dniu 24 września lotnicy 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego wykonali dwa zadanie lotnicze w ramach "Akcji Serce". Załoga samolotu M-28 B/PT/GC wraz z zespołem medycznym wystartowała o 7.14 i odbyła lot po trasie KRAKÓW – ŁASK – SZCZECIN – KRAKÓW. Powrót samolotu nastąpił o godz. 12:37. Realizacja zadania zrealizowana została się zgodnie z planem. 77 Akcja zrealizowana została na rzecz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Załoga drugiego samolotu C-295M CASA wraz z zespołem medycznym wystartowała o godz. 19:16 z lotniska w Balicach i odbyła lot na trasie KRAKÓW – WARSZAWA – KRAKÓW. Powrót samolotu nastąpił o godz. 21:26. 78 Akcja zrealizowana została na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie. Zadanie lotnicze zostało przeprowadzone zgodnie z zapotrzebowaniem w ramach Akcji Serce.

(fot. 8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego)

W dniu 25 września lotnicy 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego po raz 79 zrealizowali Akcję Serce. Tym razem start samolotu C-295M CASA nastąpił o godzinie 8:24. Lot odbywał się po trasie KRAKÓW – SZCZECIN – WARSZAWA – KRAKÓW. Po zgodnej z planem realizacji zadania lotniczego powrót załogi na lotnisko w Balicach miał miejsce o godzinie 12:06. Akcja zrealizowana została na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Wykonywanie lotów o statusie Hospital jest za każdym razem wyjątkowe. Każdy lot wiąże się z ratowaniem życia drugiego człowieka co dodatkowo mobilizuje i stanowi duże przeżycie dla każdego lotnika z 8.BLTr biorącego udział w Akcji.

Przypomnijmy, że pierwszy lot dla transplantologii wojsko wykonało w lutym 1985 roku. Wówczas to kardiochirurg prof. Zbigniew Religa poprosił gen. broni Józefa Użyckiego, ówczesnego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, o pomoc w dostarczeniu do kliniki w Zabrzu drogą lotniczą serca ze Szczecina. Trzy lata później podpisano pierwszą umowę na nieodpłatne świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla polskich ośrodków transplantacyjnych. Loty humanitarne otrzymały wtedy nieformalną nazwę „Akcja Serce”, choć piloci przewożą także inne narządy. Realizacja ratujących ludzkie życie lotów w ramach Akcji  i  współpraca lotnictwa wojskowego z podmiotami medycznymi zajmującymi się transplantologią organów, pozwoliła na zyskanie nowego życia setkom pacjentów. Od  1998 roku 8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego zabezpieczyła 608 Akcji Serce. To ogromny wysiłek w który zaangażowanych jest wiele osób. Akcje realizowane są obecnie przy wykorzystaniu znajdujących się na wyposażeniu jednostki samolotach C – 295M CASA oraz M-28 PT/GC. Do wykonania zadania wydzielana jest załoga, będąca w ciągłej gotowości do lotu w systemie 24 godzinnego dyżuru (od godz. 8.00) z czasem stawiennictwa, przygotowania do lotu i startu do 6 godzin od momentu otrzymania sygnału o realizacji zadania lotniczego. Akcje przeprowadzane są na terenie całego kraju z wykorzystaniem wszystkich znajdujących się w Polsce lotnisk. W celu nadania akcji absolutnego priorytetu lot z narządami do przeszczepu otrzymuje status „Hospital”, co daje załodze możliwość dotarcia do celu w możliwie najkrótszym czasie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony