Przejdź do treści
Otwarcie symulatora kabiny samolotu B737 MAX na Politechnice Warszawskiej (fot. Maciej Stępnik, Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej)
Źródło artykułu

Boeing zainwestował w symulator na Politechnice Warszawskiej

Na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej miało miejsce otwarcie nowej pracowni, w której znalazł się symulator Boeinga 737 w wersji MAX. Współfinansowany przez Boeinga symulator jest pierwszym takim urządzeniem na polskiej uczelni cywilnej.

Pełnowymiarowa replika kokpitu wyposażona jest w dwa fotele dla pilotów, instrumenty pilotażowe, wyświetlacze i panele obsługi systemów pokładowych. Ponadto, symulator posiada oprogramowanie realistycznie modelujące dynamikę lotu, dzięki czemu studenci mogą poznawać różne czynniki, które wpływają na wydajność samolotu i zachowanie jego systemów. Symulator w swojej bazie danych zawiera też niemal wszystkie lotniska z całego świata. Wszystkie te elementy zapewniają immersyjne i interaktywne doświadczenie szkoleniowe.

„Dzięki nowej pracowni, studenci mają szansę na kompleksowe zrozumienie technologii i technik związanych z budową i obsługą symulatorów lotu”. – wyjaśnia dr inż. Maciej Zasuwa, kierownik Laboratorium Symulatorów na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. „To cenna wiedza w ich karierze, pomagająca opracować zaawansowane narzędzia symulacyjne, które mogą mieć szereg zastosowań, np. w procesie szkolenia pilotów, testowania i rozwijania samolotów oraz badań nad nowymi systemami i technologiami”.

Symulator będzie wykorzystywany głównie przez przyszłych inżynierów lotnictwa do nauki funkcjonowania systemów lotniczych i budowy narzędzi symulacyjnych. Koszt tej inwestycji wyniósł 450 tys. zł i został sfinansowany przez oba podmioty.

Otwarcie symulatora kabiny samolotu B737 MAX na Politechnice Warszawskiej (fot. Maciej Stępnik, Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej)2

(fot. Maciej Stępnik, Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej)

„Cieszymy się, że wielu z absolwentów i absolwentek polskich uczelni rozpoczyna i rozwija swoją karierę zawodową właśnie z Boeingiem. Naszym celem jest pomaganie studentom i studentkom w zdobywaniu kompetencji, które będą kluczowe dla dalszego rozwoju przemysłu lotniczego i kosmicznego. Ten wysokiej klasy symulator oferuje im możliwość praktycznego szkolenia z wykorzystaniem najnowszych technologii”. – powiedziała Honorata Hencel, Dyrektor Zarządzająca Boeinga w Polsce i Ukrainie.

Budowa symulatora jest konsekwencją wieloletniego partnerstwa Boeinga z Politechniką Warszawską. Globalna organizacja inżynierska firmy (Boeing Global Engineering), niedawno dodała uczelnię do prestiżowej listy 29 strategicznych partnerów uniwersyteckich spoza Stanów Zjednoczonych.

Otwarcie symulatora kabiny samolotu B737 MAX na Politechnice Warszawskiej (fot. Maciej Stępnik, Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej)3

(fot. Maciej Stępnik, Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej)

Boeing współpracuje z uczelniami w Polsce, angażując się w rozwijanie talentów, oraz promowanie edukacji zgodnej z potrzebami branży. W ramach tych partnerstw Boeing funduje granty, oraz organizuje staże dla studentów, które dają im możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w biurach firmy w Gdańsku, Rzeszowie i Warszawie. Dzięki temu polscy studenci mają szanse na znalezienie pracy w firmie, oraz rozwijanie swoich karier w sektorze lotniczym zarówno w kraju, jak i za granicą. Do tej pory firma realizowała projekty z uczelniami w miastach takich jak Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Rzeszów czy Łódź.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony