Boeing pogłębia partnerstwo z polskim przemysłem obronnym
Boeing podpisał porozumienia (MOU) z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 oraz Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym, wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Umowy zostały podpisane w czasie targów MSPO i wspierają ofertę Boeinga, w przypadku gdy Polska wybierze myśliwce wielozadaniowe F-15EX.
Umowy te mają na celu wykorzystanie mocnych stron, umiejętności i technologii Boeinga oraz możliwości polskiego przemysłu. Oferta F-15EX dla Polski będzie obejmować kompleksowy plan współpracy z przemysłem i pomoże poszerzyć lokalne kompetencje jak również ekspertyzę w zakresie produkcji, wsparcia i utrzymania tego najbardziej zaawansowanego myśliwca wielozadaniowego.
„Jesteśmy pod wrażeniem znacznego potencjału polskich firm. Dzisiaj wytyczamy ścieżkę przyszłej współpracy, która nie tylko pogłębi nasze więzi z Polską, ale także przyczyni się do rozwoju platformy F-15EX i wzmocni możliwości polskiego przemysłu” – powiedział Mark Sears, wiceprezes Boeinga zarządzający działem Boeing Fighters.
Porozumienia wspierają priorytety polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie utrzymywania stanu wysokiej gotowości bojowej i wsparcia samolotów w kraju.
- Boeing i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 (WZL-2) porozumiały się w sprawie analizy możliwości przeprowadzania przeglądów i obsługi technicznej samolotu F-15EX, w tym konserwacji, napraw i remontów podzespołów samolotu. Boeing i WZL-2 odbyły wizyty w Bydgoszczy w celu identyfikacji przyszłych działań mających przyczynić się do wsparcia polskich Sił Powietrznych w kraju.
- Boeing i Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne (WCBKT) zbadają możliwości współpracy związane z produkowanym w Polsce sprzętem wsparcia naziemnego.
Ponadto, Boeing dokonuje analizy swoich niedawno utworzonych polskich biur inżynieryjnych, a także polskich firm pod kątem udziału w projektowaniu i produkcji wybranych komponentów dla samolotów F-15EX wytwarzanych w przyszłości. Boeing oczekuje na rozszerzenie tych partnerstw, mając na celu stworzenie wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, przyniesienie korzyści gospodarczych i zwiększenie autonomii obronnej Polski.
Komentarze