Biało-Czerwone Iskry: Ostatni wspólny pokaz
Zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry" reprezentował Polskie Siły Powietrzne na pokazach lotniczych w Berlinie, które odbywały się od 10 do 13 września.
Powietrzne atrakcje stanowiły integralną część międzynarodowych targów lotniczych ILA 2012, których głównym partnerem w tym roku była Polska. Podczas ceremonii otwarcia zespół wykonał przelot ze smugaczami w barwach polskiej flagi narodowej. Pokaz dęblińskiej grupy podziwiała obecna na targach kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz wicepremier Polski Waldemar Pawlak. Był to ostatni w tym roku wylot zagraniczny Iskier, które tym samym zakończyły sezon pokazowy.
Po powrocie zespołu do Dęblina, miało miejsce wyjątkowe zdarzenie. Dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. Waldemar Gołębiowski w towarzystwie ppłk. pil. Artura Borkowskiego, ppłk. pil. Andrzeja Baryły oraz dowódcy zespołu mjr. pil. Tomasza Czerwińskiego oraz w asyście pilotów jednostki, uhonorował dwóch członków zespołu ppłk pil. Dariusza Karwowskiego i mjr. pil. Tomasza Łukaszczuka, którzy w tym roku kończą służbę wojskową, słodkim upominkiem w postaci tortów z napisami „Dziękujemy Wodzu" i „Dziękujemy Kura". Była to symboliczna osłoda rozstania z mundurem i podziękowanie za lata wspólnej służby w jednostce i w zespole akrobacyjnym.
Ppłk. pil. Dariusz Karwowski, ps. „Wódz", na co dzień dowódca 48. eskadry lotniczej, z zespołem związany jest od 2001 roku. Lata na pozycji zamykającego. Przygoda z zespołem akrobacyjnym mjr. pil. Tomasza Łukaszczuka, ps. „Kura", dotychczasowego dowódcy zespołu, jest jeszcze dłuższa, gdyż sięga 1991 roku, kiedy to rozpoczął latanie w radomskim zespole akrobacyjnym „Iskry". Doświadczenie obu pilotów zdobyte podczas treningów i pokazów w dużym stopniu procentowało w czasie codziennej pracy instruktorskiej z młodymi adeptami sztuki latania podchorążymi WSOSP.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspólny trud i pot wylany podczas treningów oraz pokazów i życzymy „samych słodyczy" po zakończeniu służby wojskowej.
Komentarze