Przejdź do treści
Źródło artykułu

Balonowe Babie Lato

Balonowe Babie Lato, zawody sportowe zaliczane do Pucharu Polski. Jest to impreza balonów na ogrzane powietrze, organizowana cyklicznie od 1986 roku we wrześniu w Stalowej Woli. Pomysłodawcą imprezy był pilot balonowy Witold Walawski, na co dzień lekarz radiolog.

W 1987 roku z inicjatywy Witolda Walawskiego przy stalowowolskim Aeroklubie została utworzona sekcja balonowa. HSW kupiła balon na ogrzane powietrze i przekazała go w użytkowanie do aeroklubu. Od tej chwili piloci SP-BIV "Kaiser"balonowi startują w wielu zawodach krajowych i europejskich.

Każdego roku w okresie letnim nad Stalową Wolą i okolicami pojawiają się balony - piękne, ogromne, kolorowe. Są to balony na ogrzane powietrze. Wzbudzają ogromne zainteresowanie. Balon z napisem "HSW" - pilotem jest Waldemar Lekan. Balon z napisem SP-BIV "Kaiser" - pilotem jest Witold Walawski. Obaj piloci to mieszkańcy Stalowej Woli.

W 2001 roku w rywalizacji wzięło udział 22 załogi. Zwycięzcą VII edycji został Bartosz Nowakowski z Włocławka, student Akademii Medycznej, wychowanek doktora Walawskiego. W 2000 roku zwycięzcą został Piotr Radomski. Ciekawostką imprezy w 2001 roku został balon-"sterowiec" w kształcie cygara "Piast".

W 2002 roku Balonowe Babie Lato zostało zorganizowane po raz ostatni. W 2007 roku z okazji pięćdziesięciolecia Aeroklubu Stalowowolskiego wznowiono imprezę. 15 września 2007 roku na stalowowlskim niebie pojawiło się dużo kolorowych, pięknych balonów.

Balony na ogrzane powietrze wykonuje się z tkanin poliamidowych lub poliestrowych Odpowiednio impregnowanych środkami uszczelniającymi i odpornych na wysoką temperaturę. Składają się z powłoki o wadze około 100 kg (od 40 do 200 kg) i pojemności 2300 m3 powietrza, nagrzewnic z palnikiem do wytwarzania ciepłego powietrza, olinowania wykonanego z taśmy stylonowej zakończonego stalowymi linami, które łączą kosz wiklinowy dla załogi. Sterowanie balonem jest ograniczone i odbywa się na zasadzie ruchu powietrza przez obniżenia lub podwyższenia wysokości lotu.

Pilot otrzymuje zadanie jak najprecyzyjniejszego osiągnięcia celu na ziemi. Wybiera miejsce startu i obiera kierunek przesuwania się balonu. Sterowanie balonem jest ograniczone i odbywa się na zasadzie ruchu powietrza przez obniżenia lub podwyższenia wysokości lotu. W koszu balonu znajduje się jedna lub dwie osoby załogi. Na ziemi w ślad za balonem poruszają się trzy lub cztery osoby obsługi naziemnej, zazwyczaj terenowym samochodem.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

  • Posiadanie ważnych dokumentów lotniczych

  • Posiadanie ważnej licencji sportowej

  • Nalot dowódczy min. 50 godzin

  • Wpisowe od załóg:

    • 3-osobowych – 300 zł

    • 4-osobowych - 400 zł

    • zagranicznych – 100 euro

Termin zgłoszeń upływa z dniem 16.09.2010r
Na listę startową zostaną umieszczone tylko osoby, które zapłaciły wpisowe.
PKO BP SA O/Stalowa Wola 33 1020 4939 0000 0402 0021 1888

telefon/ fax: (15) 8440118

W dniu 23.09.2010r.:
do godz. 14.00 Przyjazd do Turbi k/Stalowej Woli - rejestracja zawodników; Pierwsze tankowanie na lotnisku w Turbi
15.30 Odprawa – Turbia
16.30-19.30 Konkurencja sportowa
Kolacja– Ulanów.

Tankowania pozostale – Ulanów
Noclegi – Ulanów

Więcej informacji na stronie Aeroklubu Stalowowolskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony