Przejdź do treści
Źródło artykułu

AZL RACES 2023 w Przylepie rozegrane

W dniu 2 września 2023 roku odbyły się pierwsze w historii zawody nawigacyjno-rajdowe organizowane przez sekcję samolotową Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Zawody opierały się na zasadach ANR, czyli na niczym innym jak na klasycznym lataniu rajdowym połączonym z nowoczesną technologią.

Załogi składające się z dwóch osób (pilota i nawigatora) wzięły udział w dwóch konkurencjach. Obliczeniowej i rajdowej. Oprócz wyznaczania punktów na mapie na podstawie danych nawigacyjnych, miały za zadanie oblecieć trasę, wyznaczoną przez korytarz w przestrzeni powietrznej, którego szerokość wynosiła 0,5 NM. Wydaje się to w miarę proste, ale warto dodać, że bardzo ważne jest utrzymywanie prędkości przez całą trasę, bo za różnicę powyżej +/- 2 s były naliczane punkty karne.

Zawody AZL RACES 2023 rozpoczęły się o godzinie 9:00 od konkurencji obliczeniowej, podczas której zawodnicy zmagali się z dokładnym wyliczaniem trasy na mapie. Punktualnie o godzinie 10:30 pierwsze drużyny zajęły miejsca za sterami maszyn i wyruszyły na trasę.

(fot. Ania Madej Photography)

Przebieg zawodów organizatorzy oparli na aplikacji Air Sports Live Tracking, dzięki której mieli możliwość śledzenia aktualnego położenia statków powietrznych. Daje ona również możliwość zliczania błędów nawigacyjnych, co pozwoliło na łatwe wyłonienie zwycięzców.

Dzięki tej aplikacji, za drobną opłatą, każdy z was może stworzyć dowolną trasę i sprawdzić swoich sił w kategorii nawigacyjnej – mówią organizatorzy.

(fot. Ania Madej Photography)

Zadania wyznaczone przez organizatorów okazały się sporym wyzwaniem dla uczestników. Wyniki końcowe pokazały jednak wielkie zaangażowanie i umiejętności zespołów. Wydarzeniu towarzyszyła zdrowa rywalizacja i współpraca uczestników, które pozwoliły na bezpieczny przebieg zawodów.

Wyłoniono zwycięzców AZL RACEC 2023. Wygrała drużyna z najmniejszą ilością punktów.

Wyniki wyglądają następująco:

  • 🥇Na najwyższym podium stanął zespół „Chrząszcz Junior”, czyli Michał Chrząszcz i Maks Mazurkiewicz. 🏆
  • 🥈Drugie miejsce należało do ekipy „WilAir”, w której skład wchodził Jędrzej Wiler i Wojtek Sanecki. 
  • 🥉Trzecie miejsce zajął zespół „Bananowa Mafia” w składzie Bartek, Jędrek i Paweł Książkiewicz.

(fot. Ania Madej Photography)

Wszystkie ekipy wykazały się umiejętnościami zespołowymi i niesamowitym zaangażowaniem podczas wykonywania wyznaczonych przez organizatorów zadań – podsumowali rywalizację organizatorzy.

Organizatorzy już myślą przyszłorocznej edycji tych zawodów.

Więcej zdjęć Pani fotograf Ani Madej Photography, która uwieczniła pierwsze w historii tego typu zawody na terenie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej można zobaczyć na profilu facebookowym Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

(fot. Ania Madej Photography)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony