Przejdź do treści
Historyczny samolot w Szkole Orląt (fot. WSOSP)
Źródło artykułu

97 lat "Szkoły Orląt"!

Obchody święta Lotniczej Akademii Wojskowej rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji „Szkoły Orląt” w Kościele Garnizonowym w Dęblinie. O godzinie 11:00 na placu przed pomnikiem "Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt", dowódca uroczystości kpt. Piotr Mich złożył meldunek Rektorowi-Komendantowi LAW, gen. bryg. pil. dr. inż. Krzysztofowi Curowi o rozpoczęciu uroczystego apelu z okazji święta. Wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" towarzyszył przelot klucza samolotów PZL-130 z Zespołu Akrobacyjnego „ORLIK” z  42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Następnie gen. Cur powitał przybyłych gości oraz zgromadzoną kadrę i pracowników resortu obrony narodowej.

Lotnicza Akademia Wojskowa, na przestrzeni swojej długiej historii wielokrotnie zmieniała nazwę i stawała przed koniecznością reorganizacji systemu kształcenia i szkolenia. Zawsze jednak pielęgnowała lotniczą tradycję, łącząc pokolenia, współtworzące jej teraźniejszość. Nasi Absolwenci swoimi czynami przez lata zapisywali złotymi zgłoskami karty historii polskich skrzydeł, niestety często płacąc najwyższą cenę. Jednak, kiedy ojczyzna była w potrzebie wszyscy egzamin z patriotyzmu zdawali celująco – powiedział Rektor-Komendant zwracając się do uczestników dzisiejszej uroczystości. Swoje słowa skierował również bezpośrednio do podchorążych i studentów - „Szkoła Orląt” jest nie tylko kuźnią lotniczego rzemiosła. To także kuźnia postaw moralnych i patriotycznych. Dostaliście szansę na realizację swoich pasji, a noszony przez Was lotniczy mundur musi być zawsze synonimem honoru, najwyższych wartości i wysokiego profesjonalizmu. Jesteście naszym najcenniejszym kapitałem dlatego ufam, że tkwiący w Was potencjał będzie kreował kształt przyszłych Sił Powietrznych i Sił Zbrojnych RP.

Ważnym i doniosłym elementem uroczystego apelu było wręczenie odznaczeń oraz wyróżnień żołnierzom i pracownikom Akademii w tym nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Obrony Narodowej, a także odznaki pamiątkowej LAW.

Szczególnym wyrazem pamięci o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę było złożenie wieńca przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” - symbolu pamięci dla wskrzesicieli Niepodległego Państwa Polskiego przez Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego, Inspektora Sił Powietrznych, Attaché Obrony Republiki Łotwy oraz Rektora-Komendanta LAW.

Uroczystą zbiórkę zakończyło odegranie i odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada pododdziałów z udziałem Orkiestry Wojskowej  z Dęblina i kompanii reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Po zakończeniu apelu cała społeczność akademicka miała okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu znakomitego Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, jaki odbył się w sali widowiskowej Klubu Uczelnianego.

O godzinie 16:00 w zespole pałacowo-parkowym Pałacu Mniszchów rozpoczął się piknik rodzinny dla pracowników i społeczności Dęblina, z licznymi atrakcjami i muzyką na żywo. W ramach obchodów przeprowadzone zostały również zawody sportowe i wędkarskie o puchar Rektora-Komendanta.
                                                                                                                                                      
Obchody święta Lotniczej Akademii Wojskowej uświetnili swoją obecnością przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego RSZ, władz samorządowych, zaprzyjaźnionych jednostek i instytucji, byli żołnierze i pracownicy ”Szkoły Orląt” oraz obecni żołnierze i pracownicy Akademii. Na ręce Rektora-Komendanta wpłynęły także liczne gratulacje i życzenia.

Rektor-Komendant wręczył również zaprzyjaźnionej uczelni Akademii Marynarki Wojennej na ręce prorektora ds. wojskowych AMW kmdr. Pawła Podgórnego życzenia z okazji 100-lecia AMW.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony