Przejdź do treści
90 lat Zwycięstwa Challenge – Święto Lotnictwa Polskiego – 27 -28 sierpnia 2022
Źródło artykułu

90 lat Zwycięstwa Challenge w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Pokazy lotnicze, wystawy okolicznościowe, koncert Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Sił Powietrznych, pokazy filmowe, apel pamięci poległych lotników i prezentacje organizacji związanych z lotnictwem – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych na obchody Święta Lotnictwa Polskiego ustanowionego na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932.

Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło Święto Lotnictwa?

W tym roku przypada 90-ta rocznica sukcesu polskich lotników osiągniętego 28 sierpnia 1932 roku. Główne obchody Święta Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywać się będą w niedzielę 28 sierpnia 2022. Wstęp do Muzeum w ten dzień będzie wolny,  ale część programu rozpocznie się już w sobotę wieczorem. Wstęp na wydarzenia sobotnie będzie płatny.

Czym były zawody Challenge?

Challenge Internationale de Tourisme (Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych) był najbardziej prestiżowym turniejem lotniczym na świecie w okresie międzywojennym.  Zawody te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa polskiego. Polskie zwycięstwo w 1932 r. – zarówno załogi, jak i samolotu rodzimej konstrukcji – było pierwszym sukcesem naszego lotnictwa na skalę światową, który wzbudził prawdziwą euforię na miarę dzisiejszych zwycięstw piłkarskiego mundialu. Na pamiątkę tego zdarzenia Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone 28 sierpnia.

Miejsce, gdzie odbywa się większość obchodów Święta Lotnictwa, czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, ma bezpośredni związek z tym wydarzeniem. Muzeum mieści się na terenie pierwszego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny, funkcjonującego od czasów zaborów do początku lat 60. Podczas Challenge w 1932 r. było jednym z lotnisk etapowych lotu dookoła Europy, będącego częścią turnieju.

90 lat Zwycięstwa Challenge – Święto Lotnictwa Polskiego – 27 -28 sierpnia 2022

Co będzie się działo w ramach obchodów Święta Lotnictwa?

Najwięcej spektakularnych wydarzeń zaplanowano na niedzielę 28 sierpnia, wtedy na terenie Muzeum pojawią się gościnnie  samoloty i inne statki powietrzne. Zobaczymy m.in. samoloty historyczne An-2 “Wiedeńczyk”, Jak-18, PiperL-4HCub, Boeing Stearman N2S-3, PZL-104 Wilga, Jak-12M, Tulak; na samolotach akrobacyjnych Extra 330 zaprezentuje się grupa akrobacyjna Firebirds, ponadto będzie można podziwiać samoloty i śmigłowce wojskowe z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego: CASA C-295M, M-28 Bryza, Herkules C-130 z 33.Bazy Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowiec Mi-8 z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Historię wyjątkowego zwycięstwa w zawodach Challenge poznać będzie można na wystawie w Gmachu Głównym pt. „90 lat Zwycięstwa Challenge”. Imprezę uświetni koncert Orkiestry Sił Powietrznych z Poznania, a także pokazy filmów archiwalnych z lat 30-tych.

Nie zabraknie też upamiętnienia poprzez uroczysty apel pamięci poległych polskich lotników, a także mszę świętą inaugurującą niedzielne obchody. Ważną informacją jest fakt, że na wszystkie niedzielne wydarzenia wstęp jest wolny, podobnie jak na wszystkie wydarzenia związane z wystawą okolicznościową.

Wydarzenia towarzyszące obchodom rozpoczną się już w sobotę wieczorem 27 sierpnia, kiedy na terenie Muzeum odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Krakowskiej, tworzącej muzyczną oprawę do równolegle wyświetlanych archiwalnych filmów z zawodów Challenge. Po koncercie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, a chętni będą mogli wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu Muzeum. Wstęp na wydarzenia sobotnie będzie płatny.

Sierpniowy ostatni weekend wakacji nie będzie jednak jedynym czasem, kiedy Muzeum Lotnictwa przypominać będzie historię sukcesów polskiego lotnictwa, przez cały kolejny miesiąc będą organizowane tematyczne warsztaty, spacery oraz inne wydarzenia,  o których informacje umieścimy na bieżąco na muzealnych stronach. Będą to wydarzenia nieodpłatne dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego  Witold Kozłowski,  Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Aeroklub Polski.

SOBOTA 27.08

18:00 – Koncert Filharmonii Krakowskiej – biletowany

19:00 – Wernisaż wystawy 90 lat zwycięstwa Challenge

19:00 – 21:00 – Wieczorne zwiedzanie Muzeum – wstęp płatny

NIEDZIELA 28.08

10:30 – Uroczysta msza święta

11:30 – Apel Pamięci Poległych Lotników

12:30- Koncert Orkiestry Sił Powietrznych

14:00 – Pokazy samolotów

16:45 – Oprowadzanie po wystawie

17:00 – Projekcje filmowe

I wiele innych atrakcji

UWAGA – W ZWIĄZKU ZE ŚWIĘTEM LOTNICTWA PRZYPADAJĄCYM NA DZIEŃ 28.08.2022 DYREKTOR MUZEUM OGŁASZA TEN DZIEŃ DNIEM WOLNEGO WSTĘPU DO MUZEUM, ZAMIAST WTORKU 23.08.2022 KIEDY WSTĘP BĘDZIE WYJĄTKOWO ODPŁATNY.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony