Przejdź do treści
Źródło artykułu

62. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki – najstarsza impreza sportu samolotowego na świecie już w czwartek w Pobiedniku Wielkim

Od czwartku do soboty (15-17 maja 2025) odbywać się będzie w Pobiedniku Wielkim 62. Lot Południowo Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, który w tym roku jest połączony z 68. Samolotowymi Nawigacyjnymi Mistrzostwami Polski Seniorów. Ponadto rozegrane będą 53. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów.

Samolotowe Mistrzostwa Polski goszczą w Krakowie po raz piąty, wcześniej rozgrywano w Pobiedniku Wielkim imprezę najwyższej rangi w latach: 1960, 1967, 1978 i 2010.

Do uczestnictwa w imprezie zgłosiło się 30 lotników i lotniczek, w tym 11 juniorów i 4 kobiety.

Organizowane przez Aeroklub Krakowski zawody to najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego, zaliczana do rankingu Samolotowego Pucharu Polski.

Bezpośrednio przed zawodami w dniu 14.05.2025 (środa) odbywa się otwarty dla wszystkich pilotów trening – Konsultacje Kadry Narodowej w Lataniu Precyzyjnym.

Pierwsze zawody odbyły się w 1929 r. czyli w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Nazwa zawodów upamiętnia wybitnego Polskiego pilota, zwycięzcę słynnego Challange’u w 1932 roku i dwukrotnego zwycięzcę krakowskiej imprezy – Franciszka Żwirko.

Otwarcie zawodów nastąpi w czwartek o godz. 7:45 w Izbie Pamięci Aeroklubu Krakowskiego. W czwartek oraz piątek zaplanowano konkurencję nawigacyjną oraz konkurencję lądowań, najbardziej widowiskową część zmagań dla Kibiców sportu samolotowego.

W sobotę zaplanowano trzecią konkurencję nawigacyjną, natomiast o godz. 18 rozpocznie się uroczyste zakończenie imprezy w hangarze samolotowym.

Patronat Honorowy nad 62. edycją zawodów objęli:

  • Pan Krzysztof Klęczar, Wojewoda Małopolski,
  • Pan Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego,
  • Pan Aleksander Miszalski, Prezydent Miasta Krakowa,
  • Pani Elżbieta Burtan, Starosta Powiatu Krakowskiego,
  • Pani Barbara Gładysz, Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce,
  • Pan Jerzy Makula, Prezes Aeroklubu Polskiego,
  • Pan Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie,
  • Pan Łukasz Kardasiński, Prezes Kraków Airport im. Jana Pawła II.

Partnerami Zawodów są: Solarz Kuchnie i Wnętrza, Małopolska Hodowla Roślin, Kraków Airport oraz Agencja Mienia Wojskowego.

Patronami Medialnymi zostali: Krakow.pl, Przegląd Lotniczy, Skrzydlata Polska oraz portal dlapilota.pl.

W trakcie zawodów oprócz uhonorowania zwycięzców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca zostaną wręczone nagrody dla najlepszej kobiety, najlepszego amatora oraz najmłodszego zawodnika. Dodatkowo zostanie przyznana nagroda specjalna dla najlepszego zawodnika w konkurencji lądowań ufundowana przez Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa oraz dla najlepszego zawodnika Aeroklubu Krakowskiego od Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Route Plannerem jest Krzysztof Borkowski, Sędzią Głównym trener Kadry Narodowej Wojciech Władyka, Przewodniczącym Jury Marian Wieczorek oraz Kierownikiem Zawodów Roman Matyjewicz.

Imprezę dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony