Przejdź do treści
Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki - konkurencja (fot. Aeroklub Krakowski)
Źródło artykułu

59. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki w Krakowie

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to z całą pewnością najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego, której 59 edycja odbędzie się pod koniec maja br. Jej początek sięga 1929 r., kiedy to w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego, stowarzyszenie zorganizowało zawody złożone z trzech konkurencji. Nikt wtedy nie spodziewał się, iż skromne plany krakowskiej społeczności stworzą jedne z najpoważniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów samolotowych naszego globu, organizowane cyklicznie po dziś dzień.

Aeroklub Krakowski i Komisja Samolotowa Aeroklubu Polskiego zapraszają pilotów do udziału w 59. Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, który jest zaliczany do Samolotowego Pucharu Polski. Zawody zostaną rozegrane dniach 26-29 maja 2022 r. w Aeroklubie Krakowskim na lotnisku w Pobiedniku Wielkim.

Zawody będą rozgrywane według aktualnego Regulaminu Zawodów Samolotowych wyd. 11/2022 oraz Regulaminu Zawodów w Lataniu Precyzyjnym  i Regulaminu Lądowań - edycja 2022 GAC FAI.

Na zawodach planowane jest rozegranie 2 konkurencji nawigacyjnych oraz 4 lądowań precyzyjnych.

Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie przez pilota-dowódcę ważnej licencji pilota samolotowego lub odpowiednio świadectwa kwalifikacji, ważnych kwalifikacji do wykonywania lotów na danym wariancie statku powietrznego, ważnych badań lotniczo-lekarskich, aktualnych KWT i KTP oraz ważnej licencji sportowej Aeroklubu Polskiego w sporcie samolotowym.

Wcześniej, w dniach 24-26 maja 2022 r. w Aeroklubie Krakowskim na lotnisku w Pobiedniku Wielkim zostaną przeprowadzone Konsultacje Treningowe Pilotów Kadry Narodowej w Lataniu Precyzyjnym. Na konsultacjach planowane jest wykonanie 2 tras nawigacyjnych i 20lądowań precyzyjnych.

Konsultacje i zawody są traktowane jako cykl przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do 25 Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym i 22 Rajdowych Mistrzostw Świata.

Piloci zainteresowali udziałem w zawodach i konsultacjach powinni zgłosić chęć udziału do dnia 18 maja 2022 r. 

Więcej szczegółowych informacji w pismach organizacyjnych na stronie www.aeroklubkrakowski.pl

Kibiców sportu samolotowego informujemy, iż piloci będą gościć w Pobiedniku Wielkim od 25 do 28 maja br. Najciekawsza dla widza konkurencja lądowań odbędzie się w piątek 27 maja, po godz. 16. Zapraszamy na lotnisko! Kibiców prosimy o posiadanie kamizelek odblaskowych! – zachęcają do przybycia na lotnisko w Pobiedniku Wielkim członkowie Aeroklubu Krakowskiego.


Pierwszy Lot Południowo-Zachodniej Polski złożony był z trzech konkurencji. 6 października 1929 roku rozegrano pierwszą konkurencję, stanowiącą przelot na trasie Kraków – Częstochowa – Katowice – Kraków. Regulamin przewidywał największą ilość punktów dla pilota, który najszybciej pokona ową trasę. Druga próba stawiała na osiągi samolotu, zadaniem pilota było osiągnięcie w najkrótszym czasie wysokości 1500 m. Ostatnia konkurencja była lądowaniem w wyznaczonym prostokącie. Awionetki podzielono na trzy klasy w zależności od mocy silnika: do 60KM, do 120KM i do 300KM, a punktację regulaminową zawodów odpowiednio dopasowano do klasy samolotu. Aż 18 lotników reprezentujących Aerokluby: Krakowski, Warszawski i Lwowski, oraz Lubelski Klub Lotniczy stanęło do rywalizacji. Wygrał Franciszek Żwirko na samolocie RWD-2, a drugie miejsce zajął Bernard Skórzewski lecący na brytyjskim Moth’u, oboje reprezentujący Akademicki Aeroklub Warszawski. Na najniższym stopniu podium uplasował się krakowianin Stanisław Działowski na DKD-4.

Całą historię Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki można przeczytać TUTAJ.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony