Przejdź do treści
Śmigłowiec Mi-2 w okolicznościowych barwach (fot. mjr pil. Marcin Sieradzki)
Źródło artykułu

50-lecie służby śmigłowców Mi-2 w lotnictwie Sił Zbrojnych RP

20 maja br. na lotnisku Inowrocław-Latkowo odbyły się uroczystości upamiętniające 54. rocznicę powstania najstarszej jednostki śmigłowcowej w Polsce, tj. 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu.

Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym świętu były obchody 50. rocznicy wprowadzenia do służby w lotnictwie Sił Zbrojnych RP śmigłowca Mi-2, którego ok. 5500 egzemplarzy zostało wyprodukowanych w PZL-Świdnik w ciągu 40 lat. Imprezą towarzyszącą był 5. Kujawski Piknik Śmigłowcowy.

Jedną z najważniejszych atrakcji wydarzeń w Inowrocławiu była Aleja Mi-2, czyli prezentacja 11 maszyn służących m.in. w Policji, Straży Granicznej i w Wojskach Lądowych. Jeden ze śmigłowców dzięki wsparciu spółki PZL-Świdnik został zaprezentowany w okolicznościowych barwach.


Aleja Mi-2 (fot. mjr pil Marcin Sieradzki)

„Projekt malowania wiąże historię z teraźniejszością. Do połowy kadłuba występuje malowanie kamuflażowe, które wojskowy śmigłowiec Mi-2 posiadał jeszcze do końca lat 90., zaś od połowy kadłuba nowe jednolite, ciemnozielone malowanie stosowane obecnie na większości śmigłowców lotnictwa SZ RP” – mówi mjr pil. Marcin Sieradzki, jeden z organizatorów. „Obydwa wzory malowań rozdziela stylizowana postać greckiego wojownika – hoplity. W czasach „zimnej wojny” nazwa kodowa NATO dla śmigłowca Mi-2 to „Hoplite”, stąd postać greckiego żołnierza” – tłumaczy mjr Sieradzki.

W trakcie wydarzeń w Inowrocławiu, w powietrzu podziwiano m.in. wyprodukowane w Świdniku śmigłowce W-3PL Głuszec, SW-4 Puszczyk i W3-WA RM Anakonda, który wykonał specjalny pokaz ratownictwa morskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony