29. Zimowe Spotkanie Szybowników już w ten weekend
"Zimowe Spotkanie Szybowników" po raz kolejny odbędzie się w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej. Główny organizator Jerzy Kolasiński z Gliding Team Kolasiński trzeci raz z rzędu lokuje to wydarzenie w Bezmiechowej, co jest nie tylko wyrazem uznania, ale przede wszystkim możliwością promocji uczelni oraz Bieszczadów, tak bardzo związanych ze sportami lotniczymi.
Głównym punktem trzydniowego spotkania miłośników szybownictwa, które odbędzie się 17-19 stycznia 2025 r., jest branżowa konferencja, podczas której zostaną omówione sportowe osiągnięcia minionego sezonu i rozegrane mistrzostwa. Szybownicy uhonorują najlepszych zawodników za ich sukcesy oraz będą planować kolejny rok sportowych zmagań. Dodatkowo zostaną zrealizowane bloki tematyczne poświęcone szybownictwu nie tylko w ujęciu sportowym. Na koniec zostaną wręczane nominacje do kadry narodowej.
Ciekawe tematy wystąpień, zaproszeni goście oraz atrakcyjna turystycznie okolica sprawiają, że chętnych do uczestnictwa w spotkaniu jest wielu. Podczas konferencji będzie można wysłuchać wystąpień zdobywców medali mistrzostw świata i Europy, w tym Sebastiana Kawy – jednego z najbardziej utytułowanych polskich sportowców, osiemnastokrotnego zdobywcy tytułu mistrza świata w szybownictwie.
Program konferencji
- Sebastian Kawa – „Zimna pustynia”,
- Łukasz Grabowski – „Droga do złotego medalu Mistrzostw Europy 2024”,
Jacek Flis – „Przeżycia zdobywcy złotego medalu Mistrzostw Europy 2024”, - Tomasz Rubaj i Mirek Matkowski – „Jak się zdobywa wicemistrzostwo świata we dwóch?”,
- Bartek Kaliński – „Wykorzystanie konstrukcji szybowcowych do ochrony granic”,
- Zbyszek Siwik – „Cumulusy zimą nad Bałtykiem?”,
- Janusz Kwiatek – „Jak uratować życie dzięki systemowi just culture?”,
- Andrzej Czop – „Fala górska w teorii i praktyce: fizyka zjawiska, prognozy w różnej perspektywie czasowej, planowanie przelotów z wykorzystaniem fali”,
- Jerzy Kolasiński – „Relacja z kolejnej wyprawy do Namibii”,
- Jacek Dankowski – „Podsumowanie sezonu 2024”.
Na zakończenie prezes Jerzy Makula wręczy odznaczenia oraz puchary za najdłuższy przelot szybowcowy w Polsce w 2024 r.
Wydarzenie będzie znakomitą okazją do zaprezentowania pięknego regionu „Powiat leski. Kraina szybowisk”, który wspiera regionalną awiację. Udział w wydarzeniu tak znakomitych osobistości znanych w lotniczym świecie z pewnością przyczyni się do jeszcze większej promocji naszego powiatu i Akademickiego Ośrodka Szybowcowego.
Komentarze