Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej wśród docenionych przez MNiSW

Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej - członkowie (fot. pwr.edu.pl)

Cztery koła naukowe z Politechniki Wrocławskiej zostały laureatami programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych! 3.0.”. Na realizację swoich zainteresowań, planów i projektów studenci otrzymają łącznie ponad 1,2 mln zł.

PWR Racing Team, Akademicki Klub Lotniczy PWr oraz Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” dostaną po 319 tys. zł. To, poza jednym projektem z AGH, najwyższe przyznane dofinansowanie. Dzięki otrzymanemu wsparciu nasi studenci w przyszłym roku wezmą udział w kilku międzynarodowych zawodach. Między innymi PWR Racing Team będzie mógł wystartować ze swoim bolidem na prestiżowych zawodach Formuły Student w USA.

Czwartą ekipą, która została doceniona przez MNiSW, jest Koło Naukowe „OFF-Road” – autorzy m.in. łazika marsjańskiego Scorpio. W ich przypadku dotacja wyniosła 240 tys. zł.

Do sfinansowania zostało wybranych 98 ze 138 zgłoszonych projektów. Organizatorzy przeznaczą na ten cel łącznie prawie 12 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, którego celem jest wspieranie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności.

Akademicki Klub Lotniczy jest Strategicznym Kołem Naukowym Politechniki Wrocławskiej wywodzącym się z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Nad klubowymi projektami aktywnie pracuje ponad 40 studentów. Działalność Klubu opiera się na budowie bezzałogowych statków powietrznych zdolnych do wykonywania autonomicznych misji medycznych oraz udźwigowych. Wraz ze swoimi konstrukcjami wrocławscy studenci reprezentują Politechnikę Wrocławską oraz Dolny Śląsk na całym świecie np. na zawodach SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych, UAV Challenge Medical Express w Australii czy Air Cargo Challenge w Chorwacji.

Dzięki zdobytym środkom studenci będą mogli uczestniczyć w konkursach, zawodach i konferencjach na arenie międzynarodowej. Pieniądze mogą być przeznaczone także na zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z organizacją imprez i wyjazdów. Akademicki Klub Lotniczy PWr, który otrzyma 319 956,26 zł, przeznaczy je na wyjazdy na cykl światowych konkursów w dziedzinie bezzałogowych i autonomicznych statków powietrznych.

Projekt „Najlepsi z najlepszych! 3.0.” to kontynuacja serii „Najlepsi z najlepszych!” i „Najlepsi z najlepszych! 2.0.” oraz programu „Generacja Przyszłości”.

Źródło: Politechnika Wrocławska
comments powered by Disqus