Cztery złote medale dla zespołu SMKN SAE AeroDesign
Zawody SAE Aero Design West zespół z Politechniki Warszawskiej zakończył z pięcioma medalami - czterema złotymi i jednym brązem:
1. miejsce w klasyfikacji generalnej Micro
1. miejsce w klasyfikacji generalnej Regular
1. miejsce za max payload w klasie Regular
1. miejsce za max payload fraction w klasie Micro
3. miejsce za prezentację ustną w klasie Micro
Tegoroczne zawody odbyły się w dniach 24-26 kwietnia w Los Angeles. 12-osobowa drużyna poleciała do Stanów Zjednoczonych z trzema samolotami: Sparrow (klasa Micro), Ladybird (klasa Regular) oraz Blackjack (klasa Advanced).
W zawodach udział wzięli: Agnieszka Garstka, Magdalena Mazur, Adam Tomaszewski, Bartłomiej Goliszek, Maciej Babiak, Michał Owerczuk, Maciej Karczmarczyk, Paweł Kusideł, Zbigniew Szawerdo, Marek Malinowski, Igor Skawiński, Kacper Dolata.
Tak Studenci podsumowują zawody na swoim fanpage'u:
"W klasie Micro (przyp. redakcji) dzięki błyskawicznemu złożeniu modelu (w 58 sek.) i skutecznym lotom z dużym obciążeniem od samego początku (Payload fraction: 84, 85 i 87 %) udało nam się wyrobić bezpieczną przewagę już pierwszego dnia. W niedzielę, mając pewne zwycięstwo, postanowiliśmy załadować wszystko co mamy i spróbować nagiąć trochę prawa fizyki. Udało się! Nasz model podniósł prawie dziewięciokrotność masy własnej (PF= 89%) i zdeklasował rywali.
W klasie Regular rywalizacja od początku zapowiadała się ciężko. Zaczęliśmy dosyć bezpiecznie, co skrzętnie wykorzystali rywale podnosząc dużo od samego początku. W drugiej kolejce postanowiliśmy zaryzykować i załadować do naszej "Biedronki" 30 lb. Okazało się to największym uniesionym ciężarem na tegorocznych zawodach. W trzeciej i czwartej kolejce postawiliśmy na bezpieczeństwo i dowieźliśmy pierwsze miejsce do mety. Po raz trzeci z rzędu wygraliśmy w klasyfikacji generalnej w klasie Regular ! Wielkie gratulacje dla naszych rywali za osiągnięte wyniki, z niecierpliwością oczekujemy przyszłorocznego starcia.
Klasa Advanced była dla nas mocno pechowa. Od początku mieliśmy problemy z autopilotem, który na treningach spisywał się dobrze. Samolot leciał stabilnie i przewidywalnie, mamy świetną platformę do rozwoju systemu.
Gratulujemy wszystkim drużynom startującym w SAE Aero Design West 2015, szczególnie ekipom z Poznania, Krakowa i Rzeszowa, które również spisały się bardzo dobrze."
Studenci z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa startują w konkursie Aero Design od 1991 roku. Mają na swoim koncie wiele osiągnięć. „Nasze sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie ogromna ilość pracy, doświadczenia i determinacji studentów, którzy poświęcają cały swój wolny czas i energię, aby mogły powstać nasze samoloty” – tak komentował udział w zawodach w 2013 roku Dariusz Chrzanowski.
Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign to organizacja z ponad dwudziestoletnią tradycją, działająca przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Corocznie członkowie koła biorą udział w zawodach SAE AeroDesign w USA, a także w warsztatach, targach, konferencjach i innych wydarzeniach promujących lotnictwo.
Komentarze