Przejdź do treści
Tadeusz Góra (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Źródło artykułu

Rocznica urodzin Tadeusza Góry – wybitnego polskiego szybownika

Dziś przypada 105. rocznica urodzin Tadeusza Góry, generała brygady, pilota Wojska Polskiego, legendy szybownictwa związanego z Bezmiechową.

Tadeusz Góra urodził się 19 stycznia 1918 r. w Krakowie. Swoją przygodę z lotnictwem Tadeusz Góra rozpoczął w wieku 16 lat. Na przełomie lat 1933/34 wstąpił do Aeroklubu Wileńskiego i rozpoczął szkolenie na podwileńskim szybowisku Grzegorzewo, latając na szybowcach Wrona i CWJ. Później szkolił się w Szkole Szybowcowej w Bezmiechowej w Bieszczadach. Tu w 1935 roku uzyskał podkategorię B i C. 13 maja 1937 r. wykonał w Bezmiechowej lot na długotrwałość utrzymując się w powietrzu 18 godzin. W trzy miesiące później zwyciężył w V krajowych Zawodach Szybowcowych.

W 1938 r., w wieku zaledwie 20 lat, przeleciał z Bezmiechowej do Solecznik Małych koło Wilna. Przeleciał dystans 577,8 km ustanawiając rekord Polski. Za to osiągnięcie, jako pierwszy pilot na świecie, wyróżniony został przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) – Medalem Lilienthala, najwyższym odznaczeniem przyznawanym szybownikom.

W czasie II wojny światowej przedostał się do Anglii, gdzie został skierowany do jednostek lotniczych. Walczył w ramach 316 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego". Przebywał też w Szkole Podchorążych Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej w Szkocji. Brał udział w walkach, w okresie od kwietnia 1942 r. do września 1943 r. zestrzelił lub uszkodził w powietrzu 5 samolotów niemieckich. Wykonywał loty na przechwycenie niemieckich „bomb latających" V-l. Uszkodził także niemiecki okręt podwodny. Podczas wojny wykonał ponad 880 lotów.

Medal Lilienthala i trasa lotu 24 maja 1938 roku

Do Polski wrócił w 1948 r. Został instruktorem szybowcowym na górze Żar i zdobył tytuł szybowcowego mistrza Polski. Latał odrzutowymi myśliwcami i śmigłowcami produkowanymi w Świdniku, gdzie się osiedlił. W Bezmiechowej bywał jako gość honorowy. W budynku dawnej szkoły, znajduje się tablica poświęcona jego pamięci. Od sierpnia 2004 r. nowo wybudowany Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej nosi imię płk. pil. Tadeusza Góry. W 70-tą rocznicę przelotu z Bezmiechowej do Solecznik Małych otrzymał pamiątkowy medal od władz Politechniki Rzeszowskiej. Tadeusz Góra, już jako generał w stanie spoczynku, zmarł w 2010 r. mając 92 lata.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony